Ethanol

Technický líh a jeho využití v domácnosti

Technický líh, denaturovaný líh nebo denaturovaný ethanol. To všechno jsou názvy pro jednu kapalinu. Typickým rysem této kapaliny je čirost, bezbarvost a alkoholový zápach.

Výroba a prodej

Denaturovaný etanol má různé třídy. Pro výrobu každého etanolu, chcete-li alkoholu, musí být však splněn předpis, který v České republice určuje vyhláška Ministerstva zemědělství. Na základě vyhlášky se pak určí, který denaturovaný líh jde do prodeje a který ne. Každý stát si předpis pro výrobu a prodej lihu řídí sám, proto jsou mezi zeměmi rozdíly. Líh se tedy vyrábí metodou alkoholového kvašení. Nejčastěji se pro kvašení používá obilí, řepa nebo například brambory, protože tyto rostliny obsahují nejvíce škrobu a sacharidů. Líh se prodává většinou v kanistrech. Koupit technický líh lze v drogeriích nebo na e- shopech.

Využití technického lihu

Denaturovaný líh funguje jako rozpouštědlo nebo ředidlo. Tuto funkci využijí především řemeslníci a domácí kutilové, kteří potřebují naředit nebo rozpustit některé nátěrové hmoty. Dále se líh používá k čištění a odmašťování téměř všech povrchů od dřeva až po sklo. Technický líh je tak výborný doma na odstraňování nejrůznějších skvrn, které normální čisticí prostředky neodstraní. Někdy je neředěný líh používán do brzdových vzduchových soustav u autobusů nebo nákladních aut, aby se zabránilo zamrzání. V neposlední řadě se dá denaturovaný líh využít jako palivo lihových vařičů nebo topidel.

Bezpečnostní upozornění

Díky denaturaci je líh nepoživatelný a nesní se použít při výrobě jakýchkoli potravin v potravinářském průmyslu. Líh nepředstavuje žádnou hrozbu pro životní prostředí a snadno se odbourá v čističkách odpadních vod. Je nutné mít na paměti, že technický líh je hořlavinou 1. třídy.  Navíc se rychle odpařuje a spolu se vzduchem může tvořit výbušný koncentrát. Proto je dobré si přečíst veškeré pokyny a rizika na obalech výrobku, nebo si vyhledat bezpečnostní list technického lihu, kde jsou podrobněji popsány údaje o látce, opatření i případná první pomoc při náhodném požití.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *