tapety

Tapety zažívají renesanci. Vyznáte se v nich?

Tapety vévodily interiérům celá staletí a vyráběly se z nepřeberné škály materiálů. Jejich papírová a látková podoba zdobila honosná sídla šlechty od 17. století. Někteří čtenáři si možná pamatují, když v 70. letech minulého století zachvátila tapetová mánie i Česko. Pak tento interiérový doplněk na chvíli zmizel ze scény a nyní se opět probouzí. Víte, jaké druhy tapet existují a jak si mezi nimi správně vybrat?

Klíčový je povrch

Tapety dovedou byt příjemně osvěžit a prosvětlit, nebo naopak zdůraznit určité prvky v místnosti. Jako první však musíte vzít do úvahy povrch, na který se budou lepit. Je savý jako zeď či sádrokarton? Nebo naopak nesaje jako sklo, plast, umakart? Na to vše je potřeba myslet, než začnete vybírat líbivý vzor.

Nejlepší volbou jsou v tomto směru tapety vinylové. Hodí se na všechny typy povrchů a snadno se udržují. Pochlubit se můžou i dlouhou životností a odolností proti poškrábání, takže je můžete směle umístit jak do dětského pokoje, tak do koupelny. Navíc lze mezi nimi najít zajímavé designové kousky.

tapetyTapety: foto Pixabay

Co se aplikace týče, rozhodně vedou tapety vliesové. Snadno se lepí i odstraňují a díky propustnosti jim nevadí ani vlhko. Dobře se udržují a jsou omyvatelné. To se však nedá říct o klasických papírových tapetách. Mají sice stále své kouzlo, ale práce s nimi vyžaduje určité zkušenosti. Jejich odolnost je diskutabilní, ale nízká cena je pořád drží ve hře.

Vybíráte vzor? Tak pozor!

Vybírat tapety na internetu je začátečnická chyba nakupujících. V každém počítači se mohou barvy trochu lišit, a nakonec třeba objednáte něco, co se vám v reálu do místnosti vůbec nehodí. Proto raději vybírejte v kamenných prodejnách nebo si nechte poslat od e-shopu vzorkovník. Nezapomínejte, že nevhodně zvolený vzor či barva může interiér naprosto zničit. Vybírejte proto velmi pečlivě.

Zdroj: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/vybrat-tapetu-nemusi-byt-orisek

Tapety: náhledové foto Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *