Světlo v interiéru má pozitivní vliv na lidskou psychiku

Světlo

K životu potřebujeme kromě vzduchu, vody a jídla také světlo a teplo. Ale i když jsme schopni vytvořit si světlo umělé, není to totéž, jako když nám okolí prozáří paprsky slunce. Jsme spjati s přírodou víc, než si myslíme nebo chceme přiznat.
Ne každý je schopen psychicky zvládnout délku severské polární noci – Cimrman by mohl povídat… Naši psychiku však ovlivňuje i absence slunečního záření v zimním období v našich zeměpisných podmínkách. Naštěstí s tím můžeme něco dělat.

Oheň vs. elektřina

Již pravěký člověk jistě značně pookřál, když se mohl ohřát u světla ohně. Co by asi říkal, kdyby viděl našince sáhnout po vypínači, aby byl následně zalit záplavou studeného světla žárovky? Asi by mu údivem spadla brada. Kde se však hrabe led žárovka na sílu ohně.
Každý z nás má někde hluboko v sobě uloženy prazákladní pudy a touhy, spjaté s přirozenými projevy přírody. Možná právě proto v nás plamen svíčky dokáže vzbudit větší pocity útulnosti než seberoztomilejší lampička Hello Kitty. Pokud vás ale ubíjí deprese plynoucí z dlouhých šedivých zimních dnů, pomůže i ta.
Foto: Pixabay

Fototerapie

Světelná terapie, fototerapie (angl. Bright Light Therapy, Photo Therapy) je pojem, který představuje důležitou součást terapeutických postupů léčebných klinik. Využívá se infračervené, polarizované i laserové světlo, a to hned v několika oborech medicíny. Má totiž prokazatelně protizánětlivé účinky, zmírňuje bolest a dokáže pozitivně stimulovat mysl i tělo. Určitě budete znát např. léčbu novorozenecké žloutenky pomocí tzv. modrého světla, nebo využití laseru při kožních problémech, my se teď ale zaměříme na nemoci duše. Jednou z nich je i SAD – sezónní afektivní porucha, typ deprese, který se projevuje právě v zimním období. Trpí jím velké množství lidí, přitom pomoc je snadná – odborná nebo domácí fototerapie. Zajímavá je také terapie červeným světlem (fotobiomodulace, PBM), která využívá LED diody a která pomáhá v mnoha oblastech zdraví, krásy a wellness.

Nechce byt prozářit světlem

Nejzákladnějším zdrojem světla je samozřejmě sluníčko, takže musíme uchopit za pačesy každou příležitost k procházce na zdravém vzduchu a využít hřejivých slunečních paprsků, dokud svítí. Temný byt pak můžeme prosvítit svícemi nebo rozmanitými lampičkami, přičemž k využití se nabízí i aromaterapie a vonné oleje, nebo solné lampy.
Moc hezky vypadají lampy vitrážové, nebo světýlko s ratanovým či proutěným stínítkem. Radost však udělá i obyčejná čajová svíčka s ručně vyrobeným papírovým stínítkem. Nezapomínejme však na bezpečnost a riziko vzniku požáru.

Ačkoli každé roční období je svým způsobem krásné a má něco do sebe, čas nečeká a za chvíli tu máme jaro. Tak vydržte.

Zdroje: wikiskripta.eu, zdravionline.cz, tojesenzace.cz, supersektor.cz, medicinapropraxi.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.