K čemu lze doma využít slupky od cibule

cibule

V kuchyni vzniká při přípravě jídel velké množství nejrůznějšího odpadu. Nezanedbatelná část z něj ale míří do koše zbytečně, neboť je možné jej dále využít. Jako příklad mohou sloužit cibulové slupky. Na první pohled nevyužitelné a zbytečné, na ten druhý ale potenciálně užitečné. Obyčejné cibulové slupky se dají všestranně využít. K čemu všemu?

Nejen čaj z cibulových slupek

Cibule, kterou známe jako aromatickou přísadu při přípravách nejrůznějších jídel, patří nejen mezi kuchyňské přísady s mnohým využitím v kuchyni, ale také umí poskytnout první pomoc při nachlazení, anebo lze její slupky využít i jako tmavící prostředek pro naše vybledlé prádlo.

Cibule obsahuje řadu vitamínů a je bohatá na železo, zinek, síru, hořčík a jiné prvky i další složky jako je například alicin. I díky této látce je cibule skutečně léčivá a má podobné účinky jako přírodní antibiotika. Lze ji proto užít na přípravu léčivého cibulového čaje.

K přípravě se využívají slupky, které se v horké vodě louhují několik minut. Mohou se potom osladit medem. Vznikne tak teplý nápoj, který pomáhá při kašli. Hleny se díky tomuto téměř zázračnému nálevu snadněji uvolní. Stejný výluh pomáhá i na afty a při pravidelném kloktání se jich lze prakticky zbavit. Ulevuje též od bolesti v krku.

cibule

Foto: Pixabay

Další využití cibulových slupek

Slupky z cibule rozhodně nepatří do odpadkového koše. Pokud jich budete mít doma nasbíraných dostatek, poslouží vám třeba na křeče nohou v oblasti lýtek. Silný odvar z cibulových slupek uvolní lýtkové svaly a uleví nohám od napětí a bolesti. Nohy je potřeba zanořit do nálevu co nejvíce, tak, aby byly vaše nohy až po kolena zanořené.

Studený odvar z cibulových slupek je účinným hnojivem pro pokojové rostliny a v roztoku barviva ze slupek (uvolní se ve vodě se solí a octem), lze barvit nejen velikonoční vajíčka, ale také látky.

Zdroj informací: https://www.prozeny.cz/clanek/genialni-lek-na-imunitu-obycejne-cibulove-slupky-62623

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.