Zavařenina

Stručný návod na zavařování v troubě

Zavařování je momentálně vysoce aktuální a určitě stojí zato podívat se mimo klasického zavařování také na zavařování v horkovzdušné troubě. To je schopno přinést opravdu zajímavou metodu zavaření prakticky čehokoli. Mnozí z nás neví, jakým způsobem v troubě efektivně zavařovat, a tak není od věci podívat se na náš návod týkající se tohoto typu zavařování. Buďme tedy konkrétnější a podívejme se na výhody tohoto typu zavařování a na jeho průběh.

Výhody zavařování v troubě

Hlavní devízou zavařování v troubě je v každém případě absence velkého množství vody. Nebudete muset naplňovat žádný hrnec vodou, ale pouze umístíte do trouby konkrétní sklenice zalité vodou pouze částečně, v nichž bude umístěn zavařovaný obsah. Práce na zavařování tak bud mnohem snazší. Zavařovat můžete v troubě cokoli. Jmenovat bychom mohli třeba zavařování masa, zavařování okurek, zavařování hub a mnohých dalších plodin. Trouba je prostorná a dovolí zavaření mnohých sklenic naráz.

Postup zavařování v troubě

Základem kvalitního zavařování v troubě jsou v každém případě maximálně čisté sklenice. Důležitá jsou také suchá a čistá závitová víčka. Teplota v troubě by měla být nastavena na 200 až 250 stupňů Celsia. Nejprve si připravíme plytký plech, v němž budou sklenice umístěny. Tento plech je optimální na dně pokrýt látkovou utěrkou, jež zamezí prokluzu a případnému rozbití sklenic. Plech pak zalijeme vodou ve výši 2 až 3 centimetrů. U menších sklenic se doba zavařování pohybuje okolo 7 až 8 minut, u větších je třeba 10 až 12 minut. Vždy je třeba mít zapnutý horkovzduch a v případě potřeby můžete doplnit horkou vodu.

Konzervované ovoce: Zdroj obrázku Heureka.cz

Dokončení zavařování

Zavařování v mikrovlnné troubě anebo klasické či horkovzdušné troubě je třeba dokončit stejně jako  zavařování ve vodě. Sklenice po vytažení z trouby musíte položit dnem vzhůru. Nechat bychom je v této poloze měli zhruba do dalšího dne a pak je můžeme již obrátit a uskladnit v suchých a chladných prostorách.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

5 komentářů

 1. Zdenka Daňková Odpovědět

  Dobrý den. Ještě jsem v troubě nezavařovala. Tak bych to po letech chtěla zkusit. Píšete. troubu nastavíme na…nastavíme či předehřejeme? Mě nevyletí teplota v el.troubě během minuty, takže sklenice se nějakou minutku budou předehřívat současně s troubou, jak pak počítat čas?. Neprasknou sklenice, když je případně dám do předehřáté trouby na 250oC ?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   vše je myšleno tak, že se sklenice s plechem dají do studené trouby, kterou si nastavíte na danou teplotu.
   Čas bych nechal stejný, případně můžete nějakou tu minutku přičít.
   K prasknutí sklenice může dojít pouze tehdy, když do ní nalijete vyloženě vroucí vodu a teplotní rozdíl bude extrémní.
   Radek Štěpán

 2. Markéta Odpovědět

  Dobrý den zkousela jsem zavarovat v troubě pri teplote 250 cca 10 min.ale spekly se mi gumicky na vicku a pak netesnily(vicka byla nove kopena)neni tedy teplota moc vysoka??? Nebo co jsem mohla udelat spatne.Dekuji

  1. Zuzana Hájková Odpovědět

   Výše uvedený postup je pro troubu horkovzdušnou, návod byl špatně označen, mělo zde být uvedeno, že do elektrické trouby je postup jiný – hlavně teplota. Je potřeba troubu předehřát a sterilovat při 95 – 100 st. V horkovzdušné troubě lze použít jen víčka na závit !!!! Najděte si jiné stránky kde je přesně popsaný postup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *