Stručný návod na zavařování v troubě

Zavařování je momentálně vysoce aktuální a určitě stojí zato podívat se mimo klasického zavařování také na zavařování v horkovzdušné troubě. To je schopno přinést opravdu zajímavou metodu zavaření prakticky čehokoli. Mnozí z nás neví, jakým způsobem v troubě efektivně zavařovat, a tak není od věci podívat se na náš návod týkající se tohoto typu zavařování. Buďme tedy konkrétnější a podívejme se na výhody tohoto typu zavařování a na jeho průběh.

Výhody zavařování v troubě

Hlavní devízou zavařování v troubě je v každém případě absence velkého množství vody. Nebudete muset naplňovat žádný hrnec vodou, ale pouze umístíte do trouby konkrétní sklenice zalité vodou pouze částečně, v nichž bude umístěn zavařovaný obsah. Práce na zavařování tak bud mnohem snazší. Zavařovat můžete v troubě cokoli. Jmenovat bychom mohli třeba zavařování masa, zavařování okurek, zavařování hub a mnohých dalších plodin. Trouba je prostorná a dovolí zavaření mnohých sklenic naráz.

Postup zavařování v troubě

Základem kvalitního zavařování v troubě jsou v každém případě maximálně čisté sklenice. Důležitá jsou také suchá a čistá závitová víčka. Teplota v troubě by měla být nastavena na 200 až 250 stupňů Celsia. Nejprve si připravíme plytký plech, v němž budou sklenice umístěny. Tento plech je optimální na dně pokrýt látkovou utěrkou, jež zamezí prokluzu a případnému rozbití sklenic. Plech pak zalijeme vodou ve výši 2 až 3 centimetrů. U menších sklenic se doba zavařování pohybuje okolo 7 až 8 minut, u větších je třeba 10 až 12 minut. Vždy je třeba mít zapnutý horkovzduch a v případě potřeby můžete doplnit horkou vodu.

Dokončení zavařování

Zavařování v mikrovlnné troubě anebo klasické či horkovzdušné troubě je třeba dokončit stejně jako  zavařování ve vodě. Sklenice po vytažení z trouby musíte položit dnem vzhůru. Nechat bychom je v této poloze měli zhruba do dalšího dne a pak je můžeme již obrátit a uskladnit v suchých a chladných prostorách.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

5 komentářů

 1. zdenadan@seznam.cz'Zdenka Daňková Odpovědět

  Dobrý den. Ještě jsem v troubě nezavařovala. Tak bych to po letech chtěla zkusit. Píšete. troubu nastavíme na…nastavíme či předehřejeme? Mě nevyletí teplota v el.troubě během minuty, takže sklenice se nějakou minutku budou předehřívat současně s troubou, jak pak počítat čas?. Neprasknou sklenice, když je případně dám do předehřáté trouby na 250oC ?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   vše je myšleno tak, že se sklenice s plechem dají do studené trouby, kterou si nastavíte na danou teplotu.
   Čas bych nechal stejný, případně můžete nějakou tu minutku přičít.
   K prasknutí sklenice může dojít pouze tehdy, když do ní nalijete vyloženě vroucí vodu a teplotní rozdíl bude extrémní.
   Radek Štěpán

 2. marketa.hladisova@seznam.cz'Markéta Odpovědět

  Dobrý den zkousela jsem zavarovat v troubě pri teplote 250 cca 10 min.ale spekly se mi gumicky na vicku a pak netesnily(vicka byla nove kopena)neni tedy teplota moc vysoka??? Nebo co jsem mohla udelat spatne.Dekuji

  1. hajzuz@centrum.cz'Zuzana Hájková Odpovědět

   Výše uvedený postup je pro troubu horkovzdušnou, návod byl špatně označen, mělo zde být uvedeno, že do elektrické trouby je postup jiný – hlavně teplota. Je potřeba troubu předehřát a sterilovat při 95 – 100 st. V horkovzdušné troubě lze použít jen víčka na závit !!!! Najděte si jiné stránky kde je přesně popsaný postup.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *