Vánoční stromek

Stojan na vánoční stromek: Který je ten nejlepší?

Na to aby nám vánoční stromeček dlouho vydržel, potřebujeme bytelný stojan na vánoční stromek. Některé stojany na vánoční stromky sice vypadají designově velice hezky, ale ve výsledku se ukážou jako nepoužitelné. A jaký stojan tedy vybrat, aby nám v něm vánoční stromek vydržel po celé Vánoce?

Zvolte správný průměr

Často se stává, že si vyberete hezký stromeček a následně doma zjistíte, že se kmen stromku nevleze do stojanu. Proto ještě před tím než se vydáte vánoční stromek koupit, změřte si průměr stojanu. Při kupování pak porovnejte s průměry vánočních stromků. Kmen by měl být o něco užší než je stojan, abyste ho pak nemuseli pracně zužovat. Obvykle rozměry, které má stromek mít, najdete v návodu při koupi stojanu. Pokud však tyto informace u stojanu napsány nejsou, volte stromek asi o 1-2 cm užší než je vnitřní průměr stojanu.

A jaké máme typy stojanů?

S průměrem souvisí také typ stojanu. Například na malé jedličky budete potřebovat jiný stojan než pro dvoumetrový smrk. Vybírat můžete z 5 typů stojanů. Tím prvním je stojan keramický i s nádržkou na vodu, určený zejména pro malé až střední stromky. Cena se pohybuje od 200 až do 400 korun. Druhým typem je plastový stojan na vánoční stromek. Ten patří k levnější a rozšířené variantě, avšak méně vzhledné.  Další typem je dřevěný stojan, který si může zdatný kutil vyrobit i sám doma. Jeho cena v obchodech bývá od 200 do 800 korun. Mezi poslední dva typy se řadí stojan kovový litinový. Kovový stojan udrží i statnější stromky a dá se sehnat v nejrůznějších barvách. Poslední litinový stojan na vánoční stromek je sice neobvyklý, ale za to pevně zafixuje váš stromeček a navíc bude mít stylový vzhled.

Nádržka na vodu je nezbytnost

Proto, aby nám stromek vydržel doma o Vánocích co nejdéle krásný, je dobré zakoupit stojan s nádržkou na vodu, kam budete pravidelně vodu dolévat. A i když vám stromek vypije za období Vánočních prázdnin i několik litrů vody, určitě se vám vánoční stromeček odmění dlouhou životností. Běžné stojany mívají upevňovací šrouby a to tři. Mezi ně je pak potřeba kmínek zaaretovat. To sice není nejjednodušší, ovšem oproti dřívějším stojanům velký pokrok.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *