Stínění

Stínění: novinky i užitečné pojmy

Slunce nám dodává energii, hřeje, ale i u něj někdy platí, že čeho je moc, toho je příliš. Proto volíme stínění. Na výběr je také spousta venkovních i vnitřních stínících systémů.

Tvary a vzory

Žaluzie nemusí mít jen klasickou podobu ve formě hliníkových lamel. Lamely vypadají velmi působivě i v dřevěném provedení. Do bytů se z kanceláří stěhují vertikální žaluzie, které mají různé materiály. Využívá se syntetika nebo bavlna. Čím dál více se však do popředí dostává stínění textilní například v podobě žaluzií se sklady. Výhodou navíc je, že se tyto textilní žaluzie dají upravit na jakýkoliv tvar oken. Textilní rolety jsou také více nápaditější než dřív.  Mají třeba vzory, které jsou tvořené buď již během tkaní nebo následně tištěny díky digitálnímu tisku. Zajímavý typem jsou stínící systémy, u nichž se střídají průhledné pruhy s neprůhlednými.

Užitečné pojmy

Některé typy stínidel jsou vyrobeny tak, aby měli 100% nepropustnost světla zvenku dovnitř. Jedná se o provedení s názvem black-out. Toto řešení je ideální do ložnic. Další pojem, na který můžete narazit je pojem  dim-out, což značí 80% až 99% nepropustnost světla.  Existují také různé specializace.  Pro alergiky se vyrábí rolety z tkaniny se skelným vláknem nebo tkaniny s antistatickým povrchem nebo třeba s napařenou vrstvou hliníku.  Hliníková vrstva by měla zabraňovat skleníkovému efektu, to znamená, že by měla snižovat teplotu ze slunečního záření v místnostech.

Exteriérové stínění

Exteriérové stínění se využívá hlavně z toho důvodu, aby zachytilo sluneční paprsky ještě před tím, než stačí projít skrze okno do místnosti. Nejčastější volbou jsou žaluzie, ty si můžete různě naklápět dle potřeby a usměrňovat tak intenzitu světla. Výborným stínidlem jsou rolety ve tvaru Z nebo S. nedají se sice naklápět, jen stáhnout nebo vytáhnout, ale zatemní spolehlivě prostor. Moderním novodobým systém venkovního stínění jsou greenové clony, vyrobené ze speciální tkaniny a jemnou perforací. Zamezí slunečním paprskům i zvědavým pohledům z okolí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *