Stavební povolení, nebo ohlášení

Dilema mezi stavebním povolením a ohlášením stavby prožívá v současné době stále více stavebníků. Není se čemu divit, jelikož oba dva druhy oficiálního papírového začátku stavby jsou poněkud rozdílné a mají rozličné náležitosti. Ohlášení stavby v podstatě představuje jakousi zjednodušenou formu stavebního povolení, jehož vyřízení trvá kratší dobu. I proto se stavebníci snaží splnit potřebná kritéria k tomu, aby jejich stavba podléhala právě pouze ohlášení stavby. Podívejme se tedy na to, kdy není třeba vůbec ohlášení stavby anebo tavební povolení a také na to, kdy jsou jednotlivé postupy nezbytné.

Kdy není potřeba stavební povolení

Projekt pro stavební povolení není nutné řešit zejména u menších staveb, které nejsou pevně spojené se zemí. Jde tedy o konstrukce, jež můžete bez větších potíží pohodlně rozložit a dát je do poskládané podoby. Dále se jedná třeba o různé stavební buňky a maringotky, které jsou postaveny na kolech. Objekt je mobilní a může být tedy jednoduše odstraněn.

Kdy stačí ohlášení stavby

Obecně platí, že ohlášení stavby postačí u staveb do celkové zastavěné plochy 150 m2. Tato stavba musí disponovat maximálně jedním podlažím podzemním do maximální hloubky 3 metrů. Může ale mít i dvě nadzemní podlaží a podkroví. Pravidlo platí i při rekonstrukce staveb, které nepřesáhnou zmiňované parametry. Dále stačí i u rekonstrukce větších staveb, kdy se nezasahuje do nosných zdí a konstrukcí.

Kdy se bez stavebního povolení neobejdete

Logicky vzato, žádost o stavební povolení standardního charakteru budete muset podat vždy, když celková zastavěná plocha překročí zmiňovaných 150 m2. Pokud zasahujete do nosných konstrukcí větších staveb, pak vás žádání o toto povolení také nemine. I tak se ale nejedná o nepřekonatelnou překážku, která by vás měla nějak výrazně zabrzdit ve vaší započaté stavební aktivitě.

Žádost o stavební povolení, Kdy je potřeba stavební povolení, Stavební povolení 2015, Projekt pro stavební povolení, Vyřízení stavebního povolení, Stavebni povoleni, Montované haly bez stavebního povolení, Povolení ke kácení stromů, Povolení kácení stromů, Malé domy bez stavebního povolení

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.