Stavba terasy: Jak na to?

Terasa

Terasa je ozdobou každého domu nebo chalupy.  Pro stavbu takové terasy je základová plocha. Pokud totiž máme dobré základy, bude pokládka terasových desek snazší. A jak u domu terasu vybudovat, se dozvíte v dnešním článku.

Příprava

Pomocí napnuté zednické šňůry si nejprve vyznačte plochu terasy.  Na šířku i délku přidejte vždy ještě 20 cm. Z plochy vykopejte zeminu do hloubky, která bude odpovídat požadované výšce pod dveřmi terasy.  Při kopání je ještě důležité vytvořit sklon 2 % směrem od domu. Voda se tak automaticky bude odvádět od základů domu. Dvouprocentní sklon nastavíte za pomoci zednického provazu. U zdi domu, ve výšce definovaného okraje terasy upevněte provaz a pomocí vodováhy ho veďte metr po metru. Každý metr označte bodem a v každém bodě přidělejte provaz lepenkou o 2 cm níž a až na konec terasy.

Stavba obrubníků

Základovou plochu začneme stavbou obrubníků. Obruby se umisťují na zhutněnou zeminu a to podél předpřipravené konstrukce. Rozmíchejte stavební beton a naneste na zem pro první obrubu. Zároveň je důležité podle vodováhy sledovat, aby usazení bylo stále vodorovné. Tímto způsobem položíte všechny ostatní obrubníky. Dle druhu terasové krytiny lze vnitřní prostor vyplnit mrazuvzdorným materiálem a ještě zhutnit vrstvou štěrku.

Pokládka terasových desek

Terasové desky je možné pokládat již na připravený štěrk, na štěrk zalitý betonem nebo do něj postavit rektifikační terče a upravovat tak i výšku. Desky pokládáme od okraje, abyste nemuseli šlapat po štěrku na ploše. První řadu desek pokládejte v zákrytu, případné chyby první řady by se totiž projevily i v řadách dalších. Desky pokládejte s rovnoměrnou mezerou. Pro udržení správné šířky spár použijte spárovací křížky. Rovnost celého povrchu neustále kontrolujte podle vodováhy. Po dokončení se spárovací křížky odstraní a spáry se zajistí spárovacím štěrkem, který úhlopříčně ke spárám zametete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.