Staré pečivo? Oživte je podle jednoduchého triku

Pečivo

Každému se to určitě už stalo. Chtěli jste si dát rychlou večeři nebo snídani, a to s pomocí pečiva. Jenomže staré pečivo už není poživatelné. Není důvod sušit je hned na strouhanku. Stačí znát trik, s jehož pomocí pečivo oživíte. Z (polo)tvrdé bagety se tak může stát ještě chuťově velmi dobré pečivo, na kterém si pochutnáte. Následující trik používejte pouze jednou na daném pečivu. Použít jej můžete na jakkoli starém pečivu, pokud už se nejedná o tvrdé pečivo, které je dobré akorát tak na tu strouhanku.

Polijte pečivo vodou

Staré pečivo polijte proudem vody. Kůrka pečiva by měla být dost promočená. Pokud se jedná o již nakrojené pečivo, snažte se proud vody směřovat spíše na kůrku. Pokud se namočí i řezná strana, nevadí to. Takto namočené pečivo zabalte do hliníkové fólie (alobalu). Takto připravené pečivo vložte do studené trouby a teprve teď ji začněte předehřívat na 150 °C. Po 12 minutách můžete svou bagetu vytáhnout. Rozbalte a můžete provést test. Uvidíte, že pečivo krásně změklo. Díky alobalu totiž došlo k jeho napaření.

Pečivo

Foto: Pixabay

Znovu pečte

Takto připravené pečivo pečte ještě 4 až 5 minut odkryté. Díky tomu bude pečivo opět křupavé. Má to ale jeden háček: takto oživené pečivo je třeba zkonzumovat co nejdříve, ideálně do 15 minut. Pokud je nestihnete zkonzumovat, budete svědky toho, jak se pečivo rychle vrací do stejného stavu, v jakém bylo před celým procesem oživení.

Triky se starým pečivem

Pokud se vám celý proces „oživování“ pečiva zdá příliš náročný, můžete vyzkoušet i jiné metody, jak pečivo ještě využít. Jedním z nich je pečivo zapéct, ideálně i s náplní. K tomu se může hodit kontaktní gril nebo například trouba. Ze starého pečiva můžete vyrobit minipizzu nebo jej použít do nádivky nebo houskových knedlíků. Dalším skvělým receptem, jak můžete využít i sladké pečivo (vánočka, briošky) je žemlovka.

Zdroje info:

https://food-hacks.wonderhowto.com/how-to/revive-stale-baguette-using-miraculous-water-trick-0161237/

https://www.biggerbolderbaking.com/make-stale-cake-soft/

Foto: Pixabay