Správně zazimovaná zahrada znamená méně práce na jaře

listí

Podzim nepatří mezi zahrádkáři a pěstiteli k nejoblíbenějším ročním obdobím. Blížící se zima však vyžaduje od důsledného zahrádkáře, aby na ni svoji zahradu řádně připravil. Je to koneckonců i v jeho zájmu. Čím lépe se na zimu připraví, tím méně práce na něj čeká v jarním období.

Čas věnovaný přípravě se vždy vrátí

Pokud se na zazimování zahrady dobře připravíte, ušetříte si tím spoustu práce především na jaře. Krásně zelený trávník je potřeba chránit hlavně před plísněmi a houbami pomocí speciálního granulovaného hnojiva, které obsahuje velké množství důležitého draslíku. Právě takové složení chrání trávník před vznikem plísní v období vlhka a sychravých dní.

Příliš velké množství vody, které se během přívalových podzimních srážek na zahradu valí, je potřeba redukovat, resp. nedat vodě šanci k tomu, aby nadělala příliš škody. Trávník je proto potřeba posekat nejpozději v období října. Trávník není nutné sekat příliš, může být o něco vyšší než při letním sekání. Vyšší tráva však zadržuje velké množství vody, která by mohla způsobit zahnívání a nevyplatí se proto nechat jí před pozdním podzimem a zimou bez posekání.

listí

Foto: Pixabay

Odstraňte listí!

Současně je důležité v období podzimu trávník chránit před případným nánosem nahromaděného spadeného listí. Stejně tak odstraňte listí i z míst, kde ještě kvete zdravá zelenina jako je například špenát, který dělá pěstitelům radost často až do podzimního období.

Nezapomeňte ani na zazimování jezírka, které můžete na zimu přikrýt třeba chvojím z jehličnatých větví. Jezírko tak bude dobře chráněno před mrazem a napadaným nepořádkem, je také samozřejmě třeba ho předtím alespoň trochu očistit. Stejným způsobem pak můžete ochránit i okrasnou skalku.

Zdroje informací: https://www.levnepostriky.cz/aktuality/jak.zazimovat.zahradu.abyste.si.usetrili.starosti.na.jare

https://www.ceskenapady.cz/jak-zazimovat-zahradu-cnp-1039-9034.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.