01_Door

Spaní při otevřených dveřích znamená pro děti ohromné riziko

Celá řada dětí žádá své rodiče, aby mohly v noci spát s otevřenými dveřmi. Stejně tak jim to mnoho rodičů ochotně umožňuje. Z pohledu dětí je to dáno touhou po hřejivém pocitu blízkosti rodičů, ti zase vítají, že mají děti – týká se to zvláště těch menších – pod kontrolou. Existují však dobré důvody pro to, aby to rodiče nedělali. Některé souvisí s kvalitou dětského spánku, jiné potom s jejich fyzickou bezpečností.

Dveře otevřené i zavřené

Dětská představivost je velmi bohatá a z každého stínu umí vytvořit strašidlo. Není proto divu, že děti často preferují spánek s otevřenými dveřmi svého pokoje. Proniká tak k nim alespoň trochu světla, a především své rodiče slyší, což je nesmírně uklidňuje.

Světlo a hluk však snižují kvalitu dětského spánku, což může vést k horší relaxaci, jež je v době růstu a vývinu velmi důležitá. Je tak velmi důležité dopřát dětem spánek v naprosto klidném prostředí, což především v bytech i menších rodinných domech znamená nevyhnutelně zavřené dveře. Kvalita spánku ale není tím nejdůležitějším důvodem k zavírání dveří do dětského pokoje.

02_door

Foto: Pixabay

Zavřené dveře znamenají bezpečí

Řada rodičů se domnívá, že zavřené dveře jsou pro bezpečí děti spíše rizikem, neboť svého potomka např. v případě nějakého zdravotního problému neuslyší. To je sice pravda, tento problém je ale snadno řešitelný s pomocí chůvičky, v dnešní době i v podobě zařízení schopného přenášet jak zvuk, tak obraz.

Skutečným nebezpečím je pro spící děti požár. Analýzy a testy hasičských výzkumů ukazují, že současné interiéry vyznačující se otevřenými prostory a plné hořlavých syntetických materiálů jsou pro šíření požáru ideální. Rychlost tohoto šíření je mnohem vyšší než v minulosti.

Zavřené dveře dokážou významným způsobem zpomalit šíření plamenů a minimalizovat pronikání zplodin do pokoje. Zavřené dveře (a neplatí to zdaleka jen u dětského pokoje) tak znamenají několik minut k dobru na vaši reakci nebo příjezd profesionálů. Těchto několik minut může být bez sebemenší nadsázky to, co bude tvořit hranici mezi životem a smrtí.

Správně by to mělo v bytě v noci vypadat tak, že hlásiče požáru hlídají jeho vypuknutí a zavřené dveře vytváří další bariéru pro šíření ohně ve chvíli, kdy již oheň vznikne.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

12 komentářů

 1. aTom Odpovědět

  Požár, jo? :-))) To je asi to poslední nebezpečí na které bych při ukládání dětí do postele myslel.

 2. Petr Odpovědět

  Mám dvě kamarádky, které mají každá dvě děti. Jedna aplikovala výchovu zavřených dětí v pokojíčku a povinný spánek přesně v 19:00 na minutu a druhá s tím, že mají své postýlky, ale když se báli mohli přijít za rodiči do postele nebo mít alespoň pootevřené dveře. Čas spánku nebyl nikdy přesný. Kamarádka s přísnou výchovou má dva potomky jak na baterky. Vhodné do fabriky na čas. Nesebevědomé, osobnostně potlačené a vymlouvající se. Druhá má dva potomky veselé a láskyplně objímající své rodiče. Takže co je z toho lepší? Hlavně, že se „kvalitně“ vyspí a neshoří přes dveře. Samozřejmě jde o celý přístup rodičů. Mantinely musí být, ale děti by se doma bát neměly.

  1. Teoden Odpovědět

   😀 to jsem ještě neslyšel, že do fabrik choděj lidi, co měli pedantskou výchovu. Já tam šel dobrovolně , můžu srovnat s kancelářským světem a ze svýho pohledu bych neměnil. Ale s výchovou nebo dveřma to nic společnýho nemá. ??

 3. lenka Odpovědět

  To je celkem zbytečný článek. Osobně jsem jako dítě spala jako dudek a mohly kolem létat třeba „stíhačky“…otevřené, neotevřené. Požár je zácažná věc, ale to je tedy tedy pak nutné zmínit zloděje, utečeného hada, rodiče kouřící cigarety, strašidelné zvuky z televize…bla bla. Zkrátka z nouze cnost článek.

 4. Jar Odpovědět

  A kdyz zacne hořet u toho ditete v pokoji, jsou lepsi otevřené nebo zavrene dvere?
  Kdyz otevrene, dost možná rodice jeste nespi a znamena to, ze pozar i udusi vcas, zatimco smrad zpoza zavrenych dveri vyjde mnohem pozdeji.
  Kolik casu k dobru je to pro dite? Vic nez pár minut.
  Mate jednostranný uhel pohledu, záleží, kde a co se bude dit.

 5. Radek Odpovědět

  Přesně tak… pořád jsem čekal co z toho „odborníka“ na konci vypadne za „moudro“ a když jsem viděl „požár“ tak jsem rozesmál jako už dlouho ne… To tam rovnou mohl napsat pád meteoritu…
  Ale víte jak to je – článek napsán, zveřejněn, zaplaceno dostane – z jeho pohledu vše OK…

 6. Martin Odpovědět

  Tak určitě nestrašit děti bubákama.Pak ho vidí v každém koutě.Dítě by mělo jít spát unavené,klidné a s úsměvem,né že musí přesně v sedmm a basta.To souhlasím s panem Petrem.Požární hlásič je fajn.Otevřené dveře nechat na dítěti.Pokud bude klidnější s otevřenýma,proč ne.Tohle snad dělá každý rozumný rodič.

 7. eziel Odpovědět

  No jistě, hlavně, že vystesované dítě, které v noci ani oko nezamhouří, protože se samo bojí, bude mít skvělou kvalitu spánku.

 8. Jiří Odpovědět

  Je to pravda. Kdykoliv u nás hoří, jsou děti díky zavřeným dveřím v naprostém bezpečí. Doporučuje devět z deseti pyromanů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *