Plyn v domácnosti: Jak ušetřit na jeho spotřebě

Plyn

Máte pocit, že utrácíte za vytápění domácnosti plynem příliš mnoho? Pak určitě neuškodí podívat se, jaké jsou momentální ceny energií na trhu a jak se liší u jednotlivých společností. Vzhledem k tomu, že v současné době nabízí dodávky plynu desítky společností, jsou ceny velmi pestré a správným výběrem můžete citelně ušetřit. Rozdíly mohou být až v řádech desítek procent, což při ročním součtu může znamenat mnohatisícovou úsporu. A to už stojí za námahu.

Informace jsou lehce dostupné

Zjistit si cenu plynu v dnešní informační době je velmi snadné. Většina společností totiž disponuje online kalkulačkami, které vám cenu sami spočítají podle vašich údajů, a vy si tak můžete porovnat ceny plynu. Ceny se liší individuálně nejen podle toho, na co všechno plyn používáte, ale také podle toho, v jakém regionu bydlíte, protože různé společnosti nabízejí jiné služby a jiné ceny ve všech krajích zvlášť. Je rozdíl, pokud bydlíte v centru Prahy nebo na severní Moravě.

Místo odběru

Z pohledu distributora je právě místo odběru jedním z rozhodujících kritérií při stanovení ceny a jednotlivých poplatků za dodávky plynu. Poplatky totiž tvoří nezanedbatelnou část ceny plynu. A přestože jsou regulovány ze strany Energetického regulačního úřadu, nabízejí jednotlivým dodavatelům prostor pro cenovou manipulaci.

Jak změnit dodavatele

Pokud při kontrolní kalkulaci zjistíte, že za plyn platíte zbytečně moc a že u jiné společnosti můžete hodně ušetřit, není nic rozumnějšího než co nejdříve změnit dodavatele. Většinou stačí jen kontaktovat příslušnou vybranou společnost a ta vás už navede s dalšími kroky. Pokud máte u starého dodavatele nevýhodno smlouvu, přechodem k jiné společnosti můžete ušetřit ročně tisíce. Výhodnou cenu plynu si pak můžete nechat i zafixovat. Zejména v případech, kdy se v blízké době očekává zdražování energií.

Plyn: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.