Solární kolektory a jejich typy

Zapojení sluneční energie do ohřevu vody je optimální záležitostí. Vy můžete ušetřit velké množství peněz a vše bude navíc probíhat v souladu se všemi ekologickými normami. Ostatně v České republice činí roční příkon slunečního záření zhruba v průměru 1 125 kWh/m2. V letním období může dobře dimenzovaný systém ohřívat teplou vodu a v zimě kompletně vytápět celý interiér. Sluneční kolektory se dnes prodávají v nejrůznějších variantách. Podívejme se tedy na to, jaké sluneční kolektory je třeba volit pro konkrétní objekty.

Plochý kolektor mající nekrytý absorbér

Většinou tento solární kolektor představuje smaltovaný nepřímotopný ohřívač pro solární systém. Určený je k celoročnímu ohřevu vody s elektrickým dohříváním. V podstatě je představován jakousi plastovou rohoží. Používá se zejména pro ohřev vody v bazénu. Do interiéru je nevhodný.

Plochý selektivní kolektor

Jedná se o velmi důmyslně řešený systém, který je představuje kolektor uchycený na šikmou střechu. Povlak tvoří kovový absorbér mající po bocích tepelně izolační materiály. Na trhu se tyto moderní zasklené sluneční kolektory objevují pravděpodobně nejčastěji. Jejich doménou je nejen ohřev vody, ale i vytápění interiéru.

Plochý neselektivní kolektor

Tento deskový zasklený kolektor disponuje kovovým absorbérem s černým nátěrem. Optimální je pouze k sezónnímu využití pro ohřev vody v letním období. V zimě by již nestíhal. Na trhu jej v současné době fakticky nenajdeme.

Trubkový vakuový kolektor

Velmi důležitá je pro solární kolektory cena. Zákazník si totiž vybírá mnohdy hlavně podle ní. Jednou z nejdražších podob kolektorů je trubkový vakuový model. Tento ryze kovový absorbér disponuje jednostěnnou nebo dvoustěnnou vakuovou trubicí, které funguje v podstatě v průběhu celého roku na ohřev vody.

Plochý vakuový kolektor

Zasklený deskový absorbér disponuje speciálním povlakem, který je dokonale utěsněný. Uvnitř vzniká podtlak, tedy vakuum zajišťující minimální ztráty teploty. Hodí se klidně i pro vytápění průmyslových budov a větších objektů po celý rok.

Koncentrační kolektor

Tento typ kolektoru disponuje optickými prvky, kterými jsou zejména zrcadla a čočky. K jejich využití potřebujete maximální množství solární energie. Využití si nachází hlavně v průmyslové výrobě.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *