Snadný návod, jak si vyrobit domácí leštěnku na nábytek

domácí leštěnka

Navzdory celé řadě levnějších a dostupnějších materiálů patří dřevěný nábytek mezi absolutní špičku, na kterou nedá mnoho lidí dopustit ani v dnešní moderní době. Dřevěný nábytek je proto stále v oblibě. Působí útulně, vyvolává pocit tepla a při správné péči vydrží roky. O dřevěný nábytek je ale třeba se starat a pečovat o něho, aby vydržel krásný co možná nejdéle.

Vyrobte si domácí leštěnku na dřevo

Jednou ze základních péčí o dřevo je ochrana pomocí leštěnky. Ta dodá dřevu nejen ochrannou vrstvu, ale zároveň oživí i jeho přirozenou barvu a nezaměnitelnou kresbu. Většina lidí je zvyklá leštěnku kupovat v obchodě. Proč si ji ale nevyrobit doma? Nic na tom není a zvládne to každý!domácí leštěnka

Foto: Pexels

Co budete na výrobu leštěnky potřebovat?

Pokud se rozhodnete vyrobit si leštěnku svépomocí, připravte si následující suroviny:

  •  50 ml mandlového oleje
  • 50 g včelího vosku
  • 50 ml terpentýnu
  • 5-7 kapiček vybraného éterického oleje

Budete potřebovat také čistou nádobu na skladování leštěnky, hrnec, špachtli, váhu, odměrku a misku.

Jak na to?

Nyní už se dostáváme k té větší legraci – tedy k výrobě domácí leštěnky na dřevěný nábytek. Pokud se bojíte, že kvůli tomu budete muset studovat složité návody, učit se postupy a čelo si otírat od studeného potu, jsou vaše obavy zbytečné. Na výrobě domácí leštěnky nic není.

  1. Nejdříve rozehřejte včelí vosk, který ideálně nalámejte na menší kousky. Rozehřívejte ho na mírném ohni ve vodní lázni. Po rozpuštění přidejte mandlový olej a terpentýn. Promíchejte, sundejte z plamene a pokud chcete, přidejte několik kapiček éterického oleje, který jste si vybrali.
  2. Nelekejte se, pokud se začnou tvořit malé hrudky, na funkčnost leštěnky to nebude mít žádný vliv. Nádobu zabalte do ručníku, aby vydržela déle teplá. Díky terpentýnu se vosk rozpustí.
  3. Leštěnku poté skladujte v čisté uzavíratelné nádobě. Používejte pravidelně, postačí jednou za 3-4 měsíce. Dřevěný nábytek tak udržíte krásný, zabráníte jeho předčasnému stárnutí a ochráníte ho i před lehkým oděrem.

 

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-lestenku-na-dreveny-nabytek-navod.html
Náhledové foto: Pexels

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.