01_smazeni

Smažení bez tuku s horkovzdušnou fritézou

Nejen u nás je smažení velmi oblíbeným způsobem přípravy pokrmů. Kdo by neměl rád smažený sýr, křupavé hranolky nebo šťavnatý řízek? Jak se ale zbavit pocitu vinu, který nám do hlavy vkládají propagátoři zdravého životního stylu, odborníci na výživu a koneckonců i naše vlastní svědomí? Smažená jídla totiž nepatří mezi nejzdravější. Dobrou zprávou je, že řešení existuje. Zásadní změnu totiž přináší smažení bez tuku, do kterého se můžete pustit s horkovzdušnou fritézou.

Proč horkovzdušná fritéza?

Problémem smažení na oleji je především jeho přepalování, při kterém vznikají nebezpečné karginogeny. Ne snad, že by se v horkovzdušné fritéze nepoužíval olej, i v tomto případě je olej třeba, ale pouze v malém množství. Na smažení je v tomto případě třeba jen asi 10-20 % oleje ve srovnání s běžným smažením. Olej je navíc zahříván na nižší teplotu. Výsledkem jsou pokrmy usmažené zdravě, nepřipálené, bez zápachu přepáleného tuku, případně i bez nutnosti složitého umývání pánve.

Když se ke zmíněným výhodám připočte ještě fakt, že příprava horkovzdušné fritézy a jejím předehřátí zabere jen několik málo minut či to, že mnoho fritéz je dnes multifunkční, tj. umí i péct, restovat či grilovat, je zřejmé že koupě horkovzdušné fritézy stojí za úvahu. I ona má samozřejmě svoje nevýhody. Tou nejvýznamnější je poměrně vysoká cena. I chuť takto připravených pokrmů je trochu jiná, než při klasickém smažení. Jestli lepší nebo horší, to už bude muset posoudit každý sám.

02_smazeni

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak horkovzdušnou fritézu vybírat?

Při výběru je třeba soustředit se především na několik základních parametrů. V první řadě se jedná o objem. Na trhu lze sehnat jak malé půllitrové fritézy, tak velké 6.5 litrová monstra bhodná spíše pro restaurace. Pro čtyřčlennou rodinu si lze ale vystačit s fritézou o objemu 2.5 – 3 litry. Je ale třeba samozřejmě posoudit i to, kam fritézu v kuchyni umístit.

Kromě objemu je důležitý i výkon. Standardně mají fritézy výkon mezi 1000 – 1500 W. U některých modelů lze regulovat teplotu, někde digitálně, jinde analogově. Pro příjemnou práci s horkovzdušnou fritézou je důležitý také způsob čištění, ideální jsou v tomto ohledu přístroje s vyjímatelnou vnitřní částí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *