Slupky z cibule rozhodně nikdy nevyhazujte. Budou se hodit!

cibule

Nejen při přípravě jarní cibulové polévky často spotřebujete hodně cibule. Proto nám na konci zbyde také mnoho cibulových slupek, které se ale mohou později báječně hodit. Nevyhazujte je hned do odpadkového koše. Službu vám rozhodně ještě udělají. Použít je můžete třeba na vaší zahrádce.

Slupky jako hnojivo

Aby mohly vaše květiny a rostliny po zimě opět vzkvétat, budou ke zdravému růstu potřebovat i hodně živin. Jejich vyvážený přísun zajistíte rostlinám především pomocí vhodného hnojiva, které pak můžete připravit i z obyčejných slupek od cibule.

Chemické přípravky jsou pro využití na vaší zahradě to nejrychlejší řešení, avšak není nad babské rady a přírodní řešení. Skvělým hnojivem mohou být třeba vaječné skořápky, kávová sedlina, droždí, dřevěný popel, anebo také slupky od cibule.

cibule

Foto: Pixabay

Proč jsou slupky skvělé hnojivo

Cibulové slupky obsahují poměrně vysoké množství flavonoidů, které k růstu rostlin dobře přispívají. Mimo to obsahují cibulové slupky také karotenoidy, vitamín C, E a v neposlední řadě minerální látky jako je například železo, hořčík nebo dusík. Slupky podporují celý kořenový systém, díky němuž rostliny v době jara výrazně posilují. Rostlina se díky potřebným látkám může bránit více škůdcům i choroboplodným zárodkům, které po zimě velmi rychle na rostliny útočí. Díky mírné zimě jich navíc přežívá hodně a nečekaně rychle se množí.

Nejjednodušší způsob, jak můžete cibulové slupky využít, je přimíchat je do záhonu na zahradě ke květinám. Hodit se vám mohou i na vašich balkonech do truhlíků apod. Rostliny budou díky suchým slupkám od cibule také více chráněny před nezvanými škůdci.

Naopak cibulový prášek, který vznikne rozdrcením usušených cibulových slupek, aplikujte na muškáty a petúnie. Díky cibulovému hnojivu vám budou muškáty a petúnie bohatě kvést. Přidat je však můžete i k paprikám, okurkám, rajčatům, lilkům, cuketám, jahodám, bramborám, patizonům a dalším.

Slupky proti mšicím

Z cibulových slupek si můžete vyrobit i skvělý prostředek proti mšicím nebo sviluškám. Do půl litru horké vody postačí přidat 4 lžíce sušených slupek od cibule. Výluh nechte 3-4 dny louhovat a poté ho sceďte a nařeďte v poměru 1:10. Na rostliny ho aplikujte pomocí rozprašovače. Aplikujte ho až do té doby, dokud se svilušek nebo mšic úplně nezbavíte.

Cibulové slupky mají zkrátka široké využití.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/slupky-z-cibule-jako-hnojivo

https://www.jimeto.cz/slupky-z-cibule-nevyhazujte-jsou-totiz-primo-zazracnym-pomocnikem-na-zahrade-i-proti-nemocem

 

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.