Jak správně zkombinovat matraci a rošt

Matrace

Výběr matrace musíte přizpůsobit zejména svým požadavkům, ale zohlednit také své proporce, zejména váhu a výšku. Jakmile se rozhodnete, jaká tvrdost vám bude nejvíce vyhovovat, čeká vás ještě jeden úkol – vhodné zkombinování daného typu a roštu. Proč je skloubení matrace a roštu tolik důležité?

Matrace a rošt spolu musí být kompatibilní

Proč na výběru tolik záleží? Právě vhodné skloubení matrace a roštu totiž vytvoří dokonalou souhru. Nemluvíme pouze o rozměrech, ale také o druhu roštů. Vhodný typ vyzdvihne vlastnosti matrace a dopřeje vám kvalitní a ničím nerušený celonoční spánek. Abyste si dopřávali zdravý spánek, nestačí pouze investice do kvalitní matrace, ale také do odpovídajícího roštu. Jaké druhy matrací existují a jak je správně zkombinovat s postelovými rošty?

Typy matrací

Na trhu existují tři základní typy:

  1. pružinové,
  2. pěnové,
  3. latexové.

Matrace

Foto: Shutterstock

Pružinové matrace

Jsou vzdušné, pružné, přizpůsobí se tvaru těla a mají dlouhou životnost. Pružinová matracePružinová matrace byla v Česku vždy oblíbená, ale za posledních pár let prošla ohromným vývojem a nyní je ještě kvalitnější.

Pěnové matrace

Díky různým druhům pěn, které se při výrobě používají, je možné dosáhnout libovolné tuhosti, případně zkombinovat více druhů pěn. Tento druh je velmi pohodlný a vhodný i pro lidi s bolestmi zad.

Latexové matrace

Latexová verze se může pochlubit tím, že i po letech si drží svůj tvar, je elastická, nabízí komfort a má dlouhou životnost.

Matrace

Foto: Shutterstock

Druhy roštů

Základní druhy matrací jsme již představili, zbývá se seznámit s postelovými rošty.

Dělíme je na:

  • lamelové, laťkové

Velikost roštu je vždy nutné přizpůsobit velikosti matrace a naopak.

Lamelové rošty

Nejuniverzálnějším typem jsou lamelové roštylamelové rošty. Vyrábějí se v polohovací, pevné i elektrické variantě. Svůj název získaly díky tomu, že jsou vyrobeny z lamel, jež jsou přidělány k rámu. Při výběru platí jednoduché pravidlo – čím více lamel, tím pružnější a odolnější rošt. Výhodou tohoto druhu je také prodyšnost, kterou zajišťuje matraci. Lamelové typy jsou vhodné pro pěnové, latexové, sendvičové i taštičkové modely.

Úložný prostor pod postelí

Jestli potřebujete v ložnici další úložný prostor, vhodným řešením pro vás mohou být výklopné rošty. Vyrábějí se hned ve dvou provedeních. Jeden typ lamelových výklopných roštů lze vyklápět z boční strany, ten druhý ze strany nohou.

Lamelové rošty a typy matrací

Pod pěnovou matraci se skvěle hodí pružný lamelový rošt, protože se podpoří samotná pružnost matrace. Latexové modely si s lamelovými rošty také skvěle rozumí, ale je nutné zajistit, aby mezery mezi jednotlivými lamelami nebyly příliš velké a matrace skrze ně neprotékala. Sendvičové matrace spadají pod ty pěnové, tudíž i ty se mohou položit na lamely. I taštičkové verze lze skloubit s lamelovým roštem, ovšem ne s tím polohovatelným. Polohovací rošt s lamelami využijí zejména lidé, kteří si oblíbili zdravotní matrace a rádi si v posteli dopřejí luxus a pohodlí.

Laťkové rošty

Laťkové typy jsou pevné, nejčastěji se vyrábějí ze smrkového dřeva a jsou vhodné pod pružinové a také pěnové modely, které mají vyšší tuhost. Je to vlastně pevná deska, co nijak nepruží.

MatraceFoto: Shutterstock

Nezapomínejte si před nákupem nové postelové matrace nastudovat vlastnosti jednotlivých druhů a zvážit, na čem chcete každou noc usínat. Koupí kvalitní matrace a zcela nekompatibilního roštu byste si zbytečně uškodili. Promyslete si tedy, na jakém druhu se vám bude nejlépe usínat a zkombinujte ji se správným typem roštu. Pohodlí a kvalitní podmínky jsou totiž pro klidný spánek důležité.

Zdroje info: idnes.cz, dama.cz, matracetropico.cz

Náhledové foto: Shutterstock

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.