Škodní události jsou poměrně časté. A co vy, už jste si pojistili dům?

Češi přistupují k pojištění majetku různě. První skupina je vzorná a snaží se nic nepodcenit. Obvykle jde o mladé lidi – pojistku si uzavřeli ruku v ruce s hypotékou a nastavili ji tak, aby v případě škodní události splnila svůj účel. Další skupinu tvoří lidé, kteří si dům pojistili někdy v pravěku. Netuší, co je obsahem smlouvy, ale jsou rádi, že je pojištění „moc nestojí“.

Poslední skupinou jsou lidé, kteří považují pojištění rodinného domu za zbytečnost. Připadá jim drahé a předpokládají, že se jim smůla vyhne. Jenomže statistiky pojišťoven jsou neúprosné – ke škodním událostem dochází často.

Nejvíce pojistných událostí souvisí s vodovodními škodami a následky silného větru. Největší částky však pojišťovny vyplatí za škodní události způsobené požárem.

Pojistit si můžete téměř vše

Co zahrnuje majetkové pojištění? Kromě pojištění rodinného domu si lze sjednat také pojištění pro chatu, chalupu či mobilní dům. Samozřejmě je možné pojistit i byt (v osobním i družstevním vlastnictví), zahradní stavby (pergola, altán, skleník…), a dokonce oplocení či studnu. Výjimkou nejsou ani technické zařízení (plynový zásobník, ČOV) a zařízení staveniště.

Na co si dát při uzavírání pozor?

K nejčastějším problémům souvisejícím s pojištěním majetku je tzv. podpojištění. K tomuto stavu dochází v momentě, kdy se zvýší hodnota majetku oproti původní pojistné částce. Zkrácení pojistného plnění se vyhnete pravidelnou aktualizací smlouvy.

Anebo: pojistěte si dům online u ERGO pojišťovny, která stanovuje pojistnou částku paušálně na základě obytné plochy. Navíc výhodně získáte také připojištění odpovědnosti za škodu.

Zároveň si nezapomeňte důkladně prostudovat pojistnou smlouvu. Zaměřte se především na limity pojistného plnění a výluky – vyhnete se nepříjemnému zjištění, že se pojištění nevztahuje na určité škodní události, případně nedostatečné finanční kompenzaci ze strany pojišťovny.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *