Dveře

Protipožární dveře: Jaké by měly mít vlastnosti?

V panelových,  činžových domech nebo novostaveb bytových domů jsou protipožární vstupní dveře povinné.  A to proto, že každý byt je dle vyhlášky považován za samostatný požární úsek. A jak se pozná, že jsou dveře opravdu protipožární?

Protipožární dveře s certifikátem

Při nákupu protipožárních dveří vyžadujte od výrobce příslušný certifikát, díky kterému se opravdu prokáže protipožárnost. Základní údaj na certifikátu je požární odolnost. Ta ukazuje, jak dlouho jsou dveře schopné odolávat vysokým teplotám a plamenům. Ten údaj je psán v minutách a samozřejmě, že existují dveře různého stupně odolnosti.  Najdete tedy dveře, které odolávají požáru 30, 45, 60 až 180 minut.  U číselných údajů najdete také písmena El či EW. Tato dvě značení nám říkají, kde se měřila teplota, která sálá ze dveří na druhé straně od plamenů. U třídy El rozhoduje teplota povrch dveří a u třídy EW se měří teplota vycházející ze dveří.  Takže například pokud je na dveřích uvedeno EW 30, znamená to, že po dobu 30 minut zastaví dveře sálavé teplo. Okolní materiály tedy nezačnou ani hořet.

Jaké musí mít protipožární dveře vlastnosti?

Proto, aby mohly být dveře protipožární, musí splňovat postup výroby i použitý materiál. Pro všechny protipožární dveře je povinná protipožární zpevňující páska. Ta oblepuje obvod dveří, a když začne požár, nabobtná, díky vysokým teplotám, a utěsní tím požární uzávěr.  Někteří výrobci tuto pásku mají viditelnou, jiní ne.  Některé dveře bývají také kouřotěsné, což znamená, že dané dveře jsou odolné vůči kouři a to teplému i studenému.  S těmito dveřmi je však nutné použít speciální kovové zárubně a těsnění.

Kritérium novostaveb

U novostaveb jsou protipožární dveře povinností, u rekonstrukcí projektant rozhodne, zda protipožární dveře navrhne. Protipožární odolnost by však měla být klíčovým kritériem. Mimo jiné je požadují i pojišťovny. Je proto lepší zvýšit svou bezpečnost domácnosti před tím, než se zabydlíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *