Seznamte se s tradicemi okolo adventních nedělí

Adventní čas je již tradičně spojen s přípravami na vrchol v podobě svátečních dnů. Jenže jaké tradice se pojí k jednotlivým adventním nedělím a co za zvyky se běžně dodržuje? Pojďte se podívat na více informací ohledně celého adventního času.

Znáte názvy adventních nedělí,

Advent začíná čtyři týdny před samotný Štědrým dnem. Skládá se ze čtyř adventních nedělí, přičemž každá z nich má své tradiční jméno. Jak adventní neděle postupně přichází, pálí se jednotlivé svíčky na adventním věnci, což je tradice spojená se všemi nedělemi před svátky. První adventní neděle nese název železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a poslední čtvrtá je pojmenována jako zlatá neděle.

Jaké barvy by měly být na adventním věnci?

Při výrobě adventních věnců již jen málo lidí hledí na klasické tradice. Důležité je především sladit barvy svíček s ostatní výzdobou. V tradičním pojetí však má adventní věnec obsahovat tři fialové svíčky a jednu růžovou. Fialová barva totiž symbolizuje pokání, ztišení a očekávání nadcházející události. Růžová svíčka se zapaluje na třetí adventní neděli a symbolizuje štěstí a radost z již blížícího se svátečního času. Kromě zapalování svíček na adventním věnci si můžete po celý advent užívat tradici spojenou s adventním kalendářem. Ten už v dnešní době zdaleka není jenom s čokoládičkami, ale může být plný čajů, kosmetiky a podobně.

Foto: Pixabay

Význam adventních nedělí

V dnešním pojetí se jedná především o čas, kdy se máme na chvíli zastavit a užívat si společné chvíle s rodinou. Postupně vrcholí přípravy na vánoční svátky, probíhá pečení cukroví, zdobení domu a další tradiční činnosti, které všechny směřují k přípravám na vrcholný Štědrý den. Pro křesťany však mají adventní neděle i další význam. První z nich vyhlíží druhý příchod Krista, druhá adventní neděle slouží jako připomínka života Jana Křtitele, který měl za úkol zvěstovat jeho příchod. Třetí adventní neděle je oslavou blížícího se narození Páně. Poslední adventní neděle přitom připomíná večer v Betlémě a symbolizuje očekávání Narození Páně.

Zdroj: https://www.blesk.cz/advent-adventni-nedele-tradice-vanoce a https://www.samostatne-dite.cz/vychova-a-vyvoj-ditete/adventni-cas-a-tradice/

Náhledové foto: Pixabay