Sbírejte hojně okvětní plátky růží, nejsou jen na ozdobu

marmeláda

Marmeláda z květů růží vás dostane na kolena, vyzkoušejte tento neobvyklý experiment i vy. Dopomůžete svému zdraví, a ještě si na květech skvěle pochutnáte. Můžete s nimi doslova kouzlit. Přírodní, lahodné i nevšední pochutiny si každý rád zamiluje. Nejčastěji využijete okvětní plátky růží do čaje. Hodit se však mohou i při přípravě sirupu či marmelády. Jak na to?

Růžový čaj

Pokud máte pocit, že jsou květy růží k ničemu, jste na omylu. Pomohou často i s potížemi v oblasti močových cest. Pijte proto pravidelně čaj z růží. Má nejen hojivé, ale i antioxidační účinky. Neutralizuje také u cukrovkářů hladinu cukru v krvi. Vrchovatou lžičku nasušených květů zalijte vroucí vodou a nechte směs pod pokličkou v konvi 15 minut vylouhovat. Čaj servírujte přes jemné sítko. Dochutit ho můžete včelím medem.

Růže

Foto: Pixabay

Růžový džem z okvětních plátků

Pokud máte velkou zahradu, nebude vám dělat potíže nasbírat do mísy půl kilogramu okvětních lístků růže. Poté co lístky proberete a propláchnete, odeberte z nich jejich bílou část, jinak se připravíte o sladkou a lahodnou chuť.  Teprve potom lístky prosušte. Rozdělte jejich množství na dvě stejně velké poloviny.

Polovinu lístků nasekejte nadrobno. Druhou část lístků nechte vcelku. Obě části potom smíchejte dohromady spolu s půl kilogramem cukru a nechte takto připravené lístky dva dny odležet. Dále vám postačí jeden hrnek vody, půl hrnku limetkové šťávy, půl kilogramu cukru a půl lžičky kyseliny citronové. Vše smíchejte dohromady a vařte do zhoustnutí. Džem nalijte do předem připravených skleniček. Takto uvařený džem vám vydrží po dobu až sedmi dní. Užívejte si lahodných chutí právě s těmito přírodními ingrediencemi. Nevšední sirup z růží vám bude kdekdo závidět.

Podobně si můžete připravit i sirup

Přibližně 150 gramů okvětních lístků zalijte třemi litry vroucí vody, počkejte až lístky ztratí zcela jejich přirozenou barvu. Poté přidejte zhruba 3 kg cukru a 4 lžičky kyseliny citronové. Půl hrsti hřebíčku přidejte na zpestření chutě. Vše povařte do zhoustnutí. Ještě horký sirup nalijte do předem připravených lahví. Vychutnat si tak můžete nejen čaj, ale i sirup, či lahodný džem.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/sirup-caj-dzem-z-platku-ruzi-30000822.html

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-udelat-dzem-sirup-a-liker-z-kvetu-ruzi

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.