Jak zašedlé ponožky proměnit v zářivě bílé? Nejen soda dokáže zázraky

ponožky

Rádi nosíte bílé ponožky? Jenže znáte to, když je vyndáte z pračky, jsou mírně zašedlé. Jak to změnit na zářivě bílé páry ponožek? Poradíme osvědčené způsoby.

Bílé ponožky jsou zkrátka oblíbené. Avšak nevýhodou je, že po určité době zkrátka ztrácejí po každém nesprávném praní bělost a dostávají zašedlý či žlutý odstín. I když perete bílé prádlo zvlášť, tak bílá už není bílá. Zakoupit můžete různé přípravky, které slibují vybělení prádla. Přinášíme vám však šetrnější a efektivnější možnosti, jak docílit toho, aby ponožky byly opět zářivě bílé.

Vsaďte na účinek jedlé sody

Je to jednoduché a účinné. Snadný trik bělení ponožek, který vám usnadní práci. Ponožky rozhodně nevyhazujte. Ale napusťte vodu do umyvadla či lavoru teplou vodou, vysypte do ní dostatečné množství jedlé sody. Do takto připraveného nálevu vložte bílé ponožky a nechte je vybělit, tj. několik hodin namočené. Poté je dejte do pračky a vyperte běžným způsobem. Pro ještě vyšší efekt smíchejte ještě hrnek jedlé sody s pracím prostředkem a poté pračku zapněte. Pro celkové změkčení je možné přidat do bubnu i hrnek bílého octa.

Obnovení bílé barvy pomocí vody

Mezi další osvědčené a účinné metody pro získání bílých ponožek je použití vroucí vody. Pozor však na to, že tento způsob je určen jen pro bílé bavlněné ponožky. Jak na to? Vezměte si velkou pánev, do které nalijte ½ hrnku citronové šťávy, tekuté mýdlo a vodu. Přidejte bílé bavlněné ponožky a přiveďte k bodu varu. Pakliže máte ponožek více, použijte libovolně velký hrnec. Nechte takto vařit cca 20 minut a následně je vyperte běžným způsobem.

Zkuste tablety do myčky

Tablety do myčky jsou účinné i v tomto případě. Stačí si vzít kbelík nebo umyvadlo a naplnit jej teplou vodou. Poté přidejte bílé ponožky a tabletu do myčky. Nechte namočené po dobu několika hodin, ideálně přes noc. Poté vyperte opět klasickým způsobem.

bílé ponožky

Foto: Unsplash

Síla a účinek peroxidu vodíku

Peroxid vodíku je běžnou součástí každé domácí lékárny. Neslouží však jen jako účinná dezinfekce. Pomůže navrátit ponožkám bílou barvu. Přidejte do 4 litrů vody 1 hrnek peroxidu a následně do takto připraveného roztoku dejte ponožky. Nechte působit cca 60 minut. Poté je dejte do pračky, do dávkovače k pracímu prostředku přidejte ½ hrnku peroxidu a perte jako obvykle.

Zdroj: ireceptar.cz, adbz.cz

Náhledové foto: Unsplash