Víte, co je hadník? Na zahradě se vám bude hodit

užovka

Pokud vás trápí nikdy nekončící nájezdy hlodavců, slimáků či obtížného hmyzu, je možná na čase uzavřít spojenectví s různými druhy plazů. Užovky jsou v chytání hlodavců lepší než kočky, slepýši si hravě poradí se slimáky a plzáky, a ještěrky zase zredukují obtížný hmyz. Jak je ale na zahradu přilákat? Postavte jim hadník.

Co je hadník? 

Pokud jste slovo hadník zatím vůbec neslyšeli, nejste jediní. Přesto se ale vyplatí se s tímhle zajímavým zahradním prvkem seznámit. Pod pojmem hadník se ukrývá vlastně docela obyčejný kompost. Rozdíl je v tom, že na rozdíl od skutečného kompostu se hadník nikdy nepromíchává a nepřehazuje.

Úkolem hadníku je poskytnout domov zmíněným plazům a ukázat jim, že na vaší zahradě se budou mít dobře. Stavba hadníku není složitá, raději s ní ale nezačínejte v případě, že se ve vašem okolí hojně vyskytují zmije. Ne snad, že by zmije nebyly užitečné a nelovily myši. Z hlediska bezpečnosti je ale lepší, když zůstanou ve volné přírodě a nebudou vytvářet populace přímo u vás na zahradě.

slepýš

Foto: Pixabay

Jak postavit hadník

V první řadě musíte hadníku vybrat na zahradě to správné místo. Mělo by jít o místo dostatečně slunné, aby se plazi mohli vyhřívat. Současně ale nesmí hadník nikdy vyschnout. Vlastní konstrukci mohou tvořit prkna či klády. Je však potřeba, aby byly vedle sebe sestaveny tak, že mezi nimi budou dostatečně velké otvory, kterými se plazi budou protahovat. Hadník může být i z pletiva, jeho oka však musí mít průměr alespoň 5 cm.

Dno budou tvořit malé větvičky. Další vrstvu vytvořte z kartónu a na něj poklaďte listí, piliny a posekanou trávu. Potom co celé ještě několikrát zopakujte tak, aby hadník vyrostl do výšky alespoň jednoho metru. Počítejte s tím, že celou strukturu bude třeba nechat alespoň rok pracovat. Následně podle potřeby doplňujte další vrstvy. Jinak s hadníkem pokud možno nic nedělejte. Za jeden až dva roky byste měli přivítat na zahradě první plazy.

Počítejte ale s tím, že pokud chcete, aby se u vás plazům dařilo, měli byste na zahradě vynechat veškerou chemii. Nezapomeňte jim také vytvořit napajedlo. Minimálně by mělo jít o misku s vodou, v ideálním případě jim potom postavte zahradní jezírko.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/prilakejte-do-zahrady-hady-udelejte-jim-hadnik-a-na-oplatku-ochrani-urodu-pred-hlodavci-slimaky-a-hmyzem-111219

https://temata.rozhlas.cz/co-je-hadnik-7851507

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.