02_salvej

Šalvěj a rozmarýna patří do každé domácí lékárničky

Výhody moderní farmakologie jsou jistě nepopiratelné, to ale neznamená, že snahu o dokonalé zdraví a dobrou kondici nelze doplnit o čistě přírodní pomocníky. Stejně jako naše prababičky pro ně navíc můžeme vyrazit na louku a do přírody. Mezi nejznámější bylinky patří v tomto ohledu šalvěj lékařská a rozmarýna lékařská. Jaké konkrétní využití jim můžeme v domácnosti najít? Jakou roli mohou hrát v lékárničce a jakou v kuchyni?

Šalvěj lékařská

V přírodě má šalvěj podobu malého keříku, ne vždy se musí jednat přímo o šalvěj lékařskou, ale může jít o některé jiné druhy této známé byliny. Např. šalvěj luční, anebo třeba šalvěj červená. Vlastnosti většiny druhů jsou ale podobné a využít lze prakticky všechny. Využít lze šalvěj při přípravě jídel, především masa. Šalvěj si chuťově dobře rozumí s většinou druhů masa, od vepřového přes telecího až k drůbežímu či rybímu.

Šalvěj původně pochází ze Středomoří, kde jí kuchaři používají i při nakládání sýrů. Jinde je zase nepostradatelnou ingrediencí do omáček, nádivek apod. Kuchyňské využití šalvěje je zkrátka velmi široké.

Co se lékárenského využití týče, od pradávna je známo, že šalvěj má protizánětlivé účinky. Přidává se proto do kloktadel či mastí. Šalvějový čaj má potom blahodárné účinky na nervovou soustavu, snižuje potivost a také zmírňuje průběh poruch funkce jater.

01_salvej

Foto: Pixabay

Rozmarýna lékařská

Stejně jako šalvěj i rozmarýna má podobu keře. Jeho zelené aromatické větvičky doplňují na jaře a v létě bílé či modré květy. V kuchyni je rozmarýna (v podobě sušených větviček, resp. tvrdých listů) především skvělým kořením při přípravě grilovaného či pečeného masa a ryb. Rozmarýna se ale dobře hodí i ke grilovaným bramborům.

01_rozmaryna

Foto: Pixabay

Léčivé účinky rozmarýny zahrnují pozitivní vliv při migrénách a depresích, stejně jako blahodárný vliv na funkci jater a zažívacího traktu. I rozmarýnu se proto hodí mít doma a čas od času jí použít. V jejím případě je pouze třeba mít na vědomí fakt, že v opravdu velkém množství nebo při příliš častém používání může rozmarýna těla spíše škodit.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *