RSP – Registr stavebních projektů a jeho využití pro stavební dozor

01_stavbazima

Každá stavba zaměstná celou řadu lidí nejrůznějších profesí, oborů a specializací. Profesionálové od architektů přes projektanty a dodavatele až po zaměstnance bank nebo bytové designéry. Zapomenout nelze ani na stavební dozor, také bez něj se žádná stavba neobejde. Všichni jmenovaní mají jedno společné: potřebují informace o aktuálních stavebních zakázkách. Dobrá zpráva je, že tato jejich potřeba je naplněna prostřednictvím tzv. Registru stavebních zakázek (RSP). O co přesně jde? A jaké výhody tento nástroj profesionálům v oboru nabízí?

Co je Registr stavebních projektů?

Pod pojmem Registr stavebních projektů se skrývá databáze všech stavebních projektů probíhajících v České republice a na Slovensku. Tato databáze navíc prochází denní aktualizací a zájemci v ní naleznou na 95 % všech aktivních projektů splňujících kritéria pro zařazení.

Tato kritéria jsou nastavena skrze minimální výši dané zakázky. Z těch veřejných mohou být v Registru uváděny všechny s hodnotou minimálně 300 tisíc korun, u těch soukromých jsou spodní hranicí 3 miliony korun. Registr je tak ideálním nástrojem pro propojování konkrétních projektů s profesionály v oboru a pro hledání nových investičních i pracovních příležitostí.

Registr stavebních projektů (nejen) pro stavební dozor

Pro každou stavbu, malou či velkou, má stavební dozor zásadní důležitost. Je to právě on, kdo kontroluje dodržování stavebního plánu a projektů, veškerých předpisů či si všímá případných nedostatků a rizik, které stavbě či na stavbě hrozí. Své slovo má také v samotném závěru procesu stavby a v průběhu kolaudace.

Jistě může někoho napadnout řešit v tomto ohledu požadavky stavby tak, že se rozhodne pro stavební dozor svépomocí. Je to jistě možné, ale naplněny musí být všechny zákonné požadavky. Ty stanoví, že stavební dozor může vykonávat fyzická osoba s vysokoškolským vzděláním v oboru a dvouletou praxí, případně fyzická osoba se středoškolským vzděláním v oboru a pětiletou praxí. Stavební dozor může vykonávat také právnická osoba v případě, že ji zastupuje osoba splňující výše uvedené podmínky.

Pro stavitele je někdy problém osobu pro vykonávání stavebního dozoru najít. Cílem je samozřejmě nalézt takový dozor, který je skutečným profesionálem ve svém oboru, a současně je přirozeně předmětem zájmu i heslo stavební dozor cena. V ideálním případě získá stavitel kontakt a doporučení na stavební dozor na základě osobního doporučení.

V případě, že osobní doporučení chybí, je zde naštěstí Registr stavebních projektů. Tento nástroj dokáže to, co je pro každou stavbu zcela zásadní: umožnit profesionálům v oboru najít zajímavé projekty a naopak.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.