V létě je třeba dřevo na zimu připravit i dobře uskladnit

dřevo

Venku zima až praští, vevnitř ale hoří kamna nebo krb a vám je u něj příjemně. Taková zima může být i příjemná, vyžaduje ale poctivou letní přípravu. Ta spočívá samozřejmě především v přípravě dřeva. Jeho naštípání je ale pouze polovinou práce, stejně důležité je totiž uskladnění dřeva. Jak na něj?

Proč je skladování dřeva důležité?

Dřevo, které je vlhké, může začít i plesnivět. Jeho topné vlastnosti, především výhřevnost, se díky nekvalitnímu stavu snižují. Dbejte proto na jeho kvalitní uskladnění i výběr. Ne každý kousek dřeva vám bude dobře hořet. Pouze odleželé a dobře proschlé dřevo má šanci na správné rozhoření. A výhřevnost i délka hoření jsou pro příjemné zatápění rozhodující.

Mezi nejhořlavější dřevo patří dřevo z listnatých stromů jako je buk a dub. Nezklame vás ale ani jasan, nebo habr, který má vlastnosti hoření poměrně dlouhé. Při správném skladování vám zaručí teplo na dlouhé hodiny.

dřevo

Foto: Pixabay

Dřevo skladujte nejlépe v interiéru

Se štípáním dřeva příliš nespěchejte, vždy ho nařežte na malé kusy, aby co nejlépe proschlo. Později s ním nebudete mít alespoň tolik práce. Dobře posekaná polínka se vám navíc vejdou lépe i do vašich kamen. Nebudete tak mít další práci s jeho porcováním. Navíc platí, že menší kusy dřeva prosychají vždy lépe

Pokud skladujete dřevo venku po celý rok, je třeba ho chránit nepromokavou plachtou, která nepropustí žádné vlhko. Dřevo nepokládejte nikdy přímo na zem, podložte ho například dřevěnými paletami, pod kterými proud vody v období dešťů lépe proteče. V ideálním případě si na zahradě vybudujte krytý dřevník. I pro něj ale platí stejná pravidla: dřevo musí být překryté shora, stejně jako musí být izolováno odspodu.

Zdroje informací: http://www.stavoweb.cz/energie-a-uspory/ostatni/jak-nejlepe-uskladnit-drevo-na-zimu

https://www.living.cz/poradime-ulozit-drevo-zimu/

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.