Jak zbavit se krtka? Pomohou jen tři jednoduché metody

Krtek

Krtci na zahradě mohou způsobit řadu problémů. Pravidelně je obtížné se s nimi vypořádat a pracovníci v zahradnictví neustále hledají osvědčené způsoby boje proti tomuto škůdci.

Než sáhnete k razantnějším opatřením, zkuste se s narušitelem dohodnout běžnými způsoby. Jak se zbavit krtků z pěstební plochy? Zjistíte to níže.

Co znamená blízkost krtka

Krtka lze jen stěží přehlédnout, protože hromádky a tunely ve středu zahrady nebo pozemku klamou o jeho blízkosti. Krtek ničí zahrady a poškozuje kořenový systém mnoha rostlin tím, že si do něj vrtá nory. Na druhou stranu krtek podporuje i další obtěžovatele pěstování, zejména slimáky, plže a různé housenky. Bohužel nám vyjídá i velmi důležité žížaly!

Krtčí hromady
Foto: Pixabay

Nepříjemné vůně

Jedním z prokázaných a běžných způsobů, jak se zbavit krtků, je vysadit rostliny nebo byliny, které ohromně voní (ale krtkům ne). Za zkoušku stojí bazalka, máta, česnek nebo květ černého bezu. Tyto druhy jsou pro krtky výjimečně odpudivé a častěji, než kdy jindy se k nim raději nepřibližují. Navíc tato zvířata opovrhují vůní kočičí nebo štěněčí srsti, protože jsou jejich běžnými nepřáteli. Při kartáčování svého domácího mazlíčka budete moci využít chomáče chlupů k tomu, abyste krtka ze zahrady vypudili.

Nepříjemný hluk je vyplaší

Krtci jsou zvířata, která jsou výjimečně citlivá na všechny druhy vibrací a zvuků, nikoliv však pouze na pachy. Protože jejich zrak je v podstatě nevyvinutý, jsou jejich ostatní schopnosti mnohem vybroušenější. V důsledku toho stačí na stromy zavěsit zvonkohry nebo do země umístit plastové dózy, jejichž zvuk dokáže nepřítomné vetřelce vyplašit.

Pasti na krtky

Poslední možností je použití bezpečných pastí, které krtkům neublíží. Jedná se o krizové pasti, které lze umístit u vchodu do nory. Každý tvor, který se k ní dostane, je zamčen uvnitř a nemůže uniknout. Nezapomeňte stav pastí pravidelně kontrolovat, protože krtci bez potravy a pití dlouho nevydrží. Chyceného tvora je třeba odnést mimo pozemek, nejlépe do lesa nebo na dostatečně vzdálený pahorek. Tam objeví nový domov a vy ho budete mít z krku.

Zdroje info: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay