Máte chuť na ovoce ze sousedova stromu? Počkejte, až k vám spadne

Jablka

Dobré sousedské vztahy jsou k nezaplacení. Vždyť člověk chce žít v pohodě a klidu. Řešit neustále nějaké spory nikoho nebaví. Přesto se najdou sousedé, kteří spolu vedou doslova válku. Mnohdy bohužel i na první scéně. Je to škoda, protože na všem se dá domluvit. Hodně frekventované jsou spory týkající se především stromů, jež zasahují do pozemku toho druhého. Jak je to například s plody na sousedově stromě, které jsou už na vašem pozemku?

Ovoce je vaše, až spadne na váš pozemek

Přesně tak. Když jsou krásná velká jablka nebo šťavnaté hrušky či jiné ovoce na stromě, patří sousedovi, tedy majiteli pozemku, na němž ovocná dřevina roste. Vy si musíte počkat, až bude ovoce u vás na trávníku. Pak už je vaše a majitel stromu na něj nemá žádné právo. Čekání na ovoce ale není zrovna dvakrát příjemné. Pokud se se sousedem domluvíte, že si jeho úrodu za nějaký poplatek vyměníte, je situace ideální. Stejně tak se vyplatí i sousedský barterový obchod. Něco za něco.   

SousedFoto: Pixabay

Listí ale určitě nechcete…

Přesně tak. Jak listí, tak i starší shnilé nebo plesnivé plody zrovna vaši zahrádku dvakrát nevylepší.Jestliže umožníte sousedovi přístup na svůj pozemek, měl by všechno odklidit. Není také od věci pobavit se s ním o tom, že si všechno uklidíte sami za podíl na úrodě, tedy plodech, jež jsou na vaší straně stromu.

Vždy se vyplatí domluva na začátku

Ještě před tím, než stromek vysadíte vy nebo soused do země, se minimálně ústěn domluvte na pravidlech. Pokud tak učiníte, máte vyhráno. Problém může nastat jen tehdy, když se změní soused, případně kupujete-li nemovitost a sousedův strom už roste tak, že je velkou částí nad vaším pozemkem. I tady ale funguje mezi normálními lidmi domluva.

Zdroje info: idnes.cz, pravoprovsechny.cz 

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.