Rostlinám sněhová pokrývka pomáhá, ale co stromům?

zima

Zasněžené zahrady vypadají z okna jako vstupní brána do pohádky. Ztichlou krajinu krášlí vrstvy čerstvě napadaného sněhu. Přesto ale idylku něco kazí: tu a tam se pod tíhou sněhu ohýbají a praskají větve některých stromů. Tíha sněhu je pro některé slabší větve doslova neúnosná. Je proto potřeba během zimy zasáhnout. Kořínky, cibule či hlízy nechte raději pod sněhem, je to nejlepší přírodní peřinka, kterou může příroda nabídnout. Sníh vytváří v mnoha případech dobrou tepelnou izolaci, ale v případě stromů či keřů dokáže způsobit pěknou pohromu.

Břemena sněhu se zbavte co nejrychleji

Sněhová vánice se na nic neptá, sníh zavane do všech koutů zahrady dřív, než nestihnete říct švec. S přívalem rychlého oteplení však sníh rychle taje. Ne vždy ovšem stihnou vrstvy sněhu zcela roztát. Naopak, při prudkém ochlazení mohou ještě stihnout zmrznout a vytvořit na povrchu ledovou pokrývku po celé délce větví. S přívalem další sněhové nadílky pak dochází často k tomu, že větve tíhu ledu i sněhu neunesou, ohnou se a popraskají.

zima

Foto: Pixabay

Na pomoc si vezměte dlouhé koště

Pokud chcete předejít katastrofě ještě předtím, než stihne sníh na větvích zcela zmrznout, setřeste sníh na spodních větvích pomocí lopatky. Ulevíte větvím a zbavíte je velké tíhy. Zkuste si z jedné větve setřást sníh do igelitky, uvidíte sami, jakou tíhu vaše větve musí nést. Odstraňte proto sníh dřív než bude pozdě.

Co nezmůže vaše koště, zmůže fukar na listí

Pokud nechcete mít sněhovou nadílku při setřásání sněhu přímo za krkem, použijte na vysoké větve raději fukar. A pozor, led může být při pádu ze stromu i nebezpečný, buďte proto velmi opatrní. Keře potom pevně svažte, alespoň tak budou mít před sněhem větší šanci.

Nadměrnou nadílku setřeste i z pergol, skleníků nebo přístřešků

Zbytečně nepokoušejte, co střechy všechno vydrží. Nánosy sněhu mohou být během zimy vydatné a takové sklo u skleníku může prasknout a zároveň poničit i rostliny uvnitř. Odmetejte proto nánosy sněhu pravidelně a vždy se ujistěte o hloubce jednotlivých vrstev. Nedovolte, aby sníh na povrchu zmrznul, rozprašte ho dřív, než stihne na vaší zahradě připravit ledové království.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/setrepavat-snih-ze-stromu-a-keru-25920.html

https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/vitr-tezky-snih-lame-vetve-stromu-kdy-jak-je-zachranit-nebo-odstranit

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.