Máte staré pneumatiky? Buď je využijte nebo odevzdejte

Pneumatika

Čas přezout na zimní pneumatiky už dávno nastal a mnozí řidiči se staršími pneumatikami museli zvážit, jak ekologicky a zákonně odstranit staré pneumatiky. Poradíme, kam můžete odložit staré pneumatiky, a připojíme pár tipů na jejich vhodné využití.

Uvažovali jste o házení starých pneumatik do lesa nebo o jejich spálení? Tak takovéto úvahy opravdu hoďte za hlavu! Pneumatika se v přírodě rozloží za stovky let. A při hoření vznikají spousty jedovatých látek. Věřte, že pokuta a ničení životního prostředí vám za to nestojí.

Najděte nejbližší místo, kam pneumatiky odložit

Jakmile kupujete nové pneumatiky, už defacto platíte rovnou i za její likvidaci. Tyto pneumatiky totiž pak můžete donést na místo zpětného výkupu. V případě, že nevíte, kde jej hledat, stačí se podívat na stránky kamsnim.cz nebo se informujte na stránkách ministerstva životního prostředí.

Mezi nejběžnější výkupny pneumatik patří nejen pneuservisy a autoservisy, ale navíc několik sběrných dvorů, svazových společností či jiných zpracovatelů pneumatik. Zatímco pneuservisy a autoservisy musí staré pneumatiky převzít automaticky zdarma, u dalších variant se platí poplatky! Takže pozor na to…

Využijte pneumatiky nápaditě

Ale staré pneumatiky nepatří jen do sběru či odpadu. Bez námahy z nich uděláte jedinečné dekorace nebo kus nábytku pro lepší využití. Skvěle poslouží jako různé taburetky, pohovky, stolky nebo křesla, která umístíte například do garáže pro auto nebo do klubovny. S pomocí pevného lana z nich i vy uděláte jednoduchou houpačku, kterou můžete lehce pověsit na strom. Mohou se stát součástí cvičebního prostoru pod širým nebem, kde mohou být využity například jako pomůcka při cvičení v kruhovém tréninku.

Pneumatika 2
Foto: Pixabay

V případě, že pneumatiku rozpůlíte a doplníte hoblovaným prknem, může malým posloužit jako základní houpačka. Budete také moci zasadit pneumatiky do země a využít je k vytvoření překážkové dráhy nebo řady lezeckých překážek. Po natření barvou z ní vyrobíte unikátní místo pro sázení rostlin. A navíc funguje jako pelíšek pro vašeho mazlíčka. Stačí pneumatiku očistit, natřít oblíbenou barvou, dát do vnitřního kruhu podložku nebo deku a naučit mazlíčka chodit spát na nové místo.

I vy je budete moci proměnit v netradiční věnec, do kterého si budete moci zasadit živé či sušené květy a další zajímavosti. V případě, že na sebe naskládáte několik pneumatik a vyplníte prostor ve středu zeminou, získáte hluboký záhon pro ředkvičky nebo jinou hluboce zakořeněnou zeleninu!

Zdroje info: portalridice.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay