Připravte si (nejen) před Vánoci vlastní potpourri

potpourri

Kdo by nemiloval rozmanitost vůní kolem Vánoc… hřebíček, pomeranče, skořice i vanilka. Vpusťte k sobě do domu kousek té vánoční atmosféry a vyrobte si svoje vlastní potpourri. Probudíte tím své smysly a byt vám krásně provoní. K výrobě vám postačí voňavé bylinky a pár domácích ingrediencí. Směs suchých květin a bylin se snadno spojí s vůní některých éterických olejů. Těch se na dnešních trzích nabízí hned několik. Jak na to?

Z čeho udělat potpourri?

Pokud máte při ruce nasušené jehličí, neváhejte ho smíchat s kůrou nasušených pomerančových, mandarinkových nebo citrónových slupek. Přidat můžete i badyán, hřebíček, lusk vanilky nebo skořici. Aby vánoční potpourri lahodilo také vašemu zraku, nezapomeňte ani na skořápky nejrůznějších ořechů. Vše smíchejte dohromady, a nakonec přidejte i vonný olejíček s vůní smrku, hřebíčku či skořice. Jako ozdobu můžete použít malé lesní šišky.

Kam dát potpourri

Potpourri můžete libovolně kombinovat a upravovat podle toho, ve které místnosti bude. Do ložnice se nejlépe hodí nasušené květy růží nebo levandule. Těmi můžete dobře plnit vaše dekorační polštářky, či je můžete uložit na místo, kde máte noční stolek. Okvětní plátky nebo listy květin dále krásně doladí atmosféru vaší relaxační zóny.

Svěží vůně máty a eukalyptu zase provoní vaši koupelnu. Nasušené listy máty můžete ponechat na kraji vaší vany, nebo koupelnových polic. Experimentovat však můžete s různými vůněmi. V době nachlazení nebo ucpaného nosu se mohou hodit například i listy rýmovníku. Přidat na zpestření vůně můžete i pár kapek eukalyptového oleje.

potpourri

Foto: Pixabay

Kuchyně a obývací pokoj

Ve vaší kuchyni by neměla chybět vůně vanilky, která připomene vůni tradičních bábovek vašich babiček. Vehnat do domu můžete i vůni skořice. Na zvýraznění vůně použijte vůni aromatizovaného oleje ze skořice, hřebíčku či vanilky. Přidat můžete taktéž sušené švestky nebo sušené plátky jablek.

Energetizující aroma, které se skvěle ujme ve vašem obývacím pokoji, přinese nejlépe vůně citrusů. Nezapomeňte proto nasušit co nejvíce slupek z citrusových plodů. Pomeranče, grepy, mandarinky i citróny dodají vašemu interiéru nejen svěžest, ale zbaví interiér všech nepříjemných pachů. Umístěte svoje potpourri nejlépe do skleněných nádob či ručně tkaných sáčků a rozvěste je po bytě. Zvýšíte tím jejich efekt.

Udržet vůni dlouhodobě není mnohdy jednoduché. Podpořit ji však můžete přidáním pomocí takzvaného fixativu. Malé množství benzoinu nebo orrisového kořene mělo zafungovat.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/provonte-svuj-domov-vonavymi-potpourri-vytvorte-si-vlastni-aromatickou-atmosferu/

https://www.prozdravi.cz/recept-potpourri-vonavy-domov/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.