Nábytek

Renovace starého nábytku

Máte doma oblíbený kredenc nebo komodu po babičce a rádi byste je znovu zrenovovali nebo máte nějaký kus nábytku, který je vám líto vyhodit?  Pusťte se do renovace starého nábytku a udělejte z něj zase nový.  A jak starý nábytek renovovat, se dozvíte právě teď.

Zbavení nečistot

Ze všeho nejdříve si musíme najít velký prostor, který bude nejen dobře osvětlen, ale půjde i lehce odvětrat. Nejlepší je dělat veškerou práci v jarním nebo letní období venku. A teď přímo k práci. Smetáčkem důkladně odstraňte všechny pavučiny a hrubé nečistoty ze starého nábytku.  Na jemný prach použijte suchý a měkký hadřík. Nakonec vyčistěte povrch vlažnou mýdlovou vodou nebo vodou s octem. Před tím než se pustíte do další práce, nechte nábytek nejdříve uschnout.

Původní lak musí pryč

Z lakovaného nábytku se musí samozřejmě odstranit původní nátěr. Odstranění lze dvěma způsoby, buď obroušením, nebo opálením. Obroušení se hodí na kousky, které mají jednoduché a hladké tvary.  Pracovat můžete s brusným papírem, ale nejlepší a nejjednodušší je vzít si na pomoc brusku a brusným papírem už jen začistit povrch, rohy a záhyby.  Na silné vrstvy laku nebo barvy bude nutné využít opalovací pistol.  Pro složité drobné ornamenty se pak využívají i chemické odstraňovače. S nimi, ale pracujte opatrně.

Renovace nábytku

Nábytek máme vyčištěný, zbavený laku a nyní se projeví i ty nejmenší prasklinky. Praskliny, díry, rýhy a další nerovnosti opravíte výplňovým tmelem na dřevo. Ten pořídíte jak barevný v barvě původního dřeva nebo bezbarvý. Bezbarvý tmel použijete v případě, že renovovaný nábytek budete ještě natírat barvou. Na větší praskliny je nejlepší použít spíše dvousložkové tmely například polyesterové, polyuretanové nebo epoxidové. Těmito tmely můžete dokonce vytvarovat i uštípnuté hrany. Pro přilepení dýhy si pořiďte kostní klih.  Nakonec si rozmyslete, jak chcete, aby váš nábytek vypadal. Jestli necháte přírodní podobu nebo budete barvit. Pokud chcete zachovat původní strukturu třeba, můžete nábytek namořit či použít olej nebo vosk. V případě, že budete barvit, volte nejlépe vodou ředitelné akrylátové barvy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *