Půjčky od lidí jsou dnes IN, opravdu se vyplatí?

Půjčky od lidí

Už to nejsou jenom banky a nebankovní společnosti, které vám mohou půjčit peníze. Nelze zapomínat na to, že hitem se stávají i takzvané půjčky od lidí. Mezi nejpopulárnější možnost u nás patří Zonky půjčka. Jestliže nad ní, nebo nad jinou platformou přemýšlíte, je vhodné odpovědět na otázku, zda se opravdu vyplatí. A tady je odpověď.

Úrokové sazby rozhodně zaujmou

To hlavní, na co se hledí při výběru půjčky, jsou určitě úrokové sazby. Když je porovnáme s bankovními i nebankovními poskytovateli, musíme říci, že začínají skutečně velmi nízko. V tomto ohledu se půjčky od běžných lidí mohou opravdu vyplatit, jelikož se řadí k těm nejvýhodnějším na trhu. Kdo při výběru hledí hlavně na výhodnost, neudělá chybu. Úroky se dnes pohybují v nižších jednotkách procent, což jsou čísla, které jsou velmi podobná tomu, kolik lze získat i u mnohých hypotečních úvěrů.

Úroky nejsou všechno

Úrok není to jediné, na co hledět. Nezapomínejme také na sazbu RPSN. I ta je důležitá. U některých poskytovatelů P2P půjček jasně potvrzuje, že úrok není vše. Je třeba počítat i s tím, že přes lákavou úrokovou sazbu může dojít k tomu, že vám bude naúčtován poplatek. Jeho charakteristika je celkem jasná:

  • Je jednorázový.
  • Odečítá se při poskytnutí půjčky.
  • Je počítán procentuálně, z objemu půjčky.

A jelikož má daný poplatek podobu právě několika procent, je třeba mít na paměti, že celý úvěr výrazně zdražuje. Dle hodnoty úroku se půjčky od lidí jeví jako nejvýhodnější, ale když dojde k porovnání RPSN sazeb, už to není tak dokonalé, jak se zdálo.

Na půjčku je nutné si počkat

Samotné vyřízení žádosti nemusí být nijak zdlouhavé a obvykle je vše vyřízeno velmi rychle. To je velkým kladem. Pro toho, kdo na peníze spěchá, jde o jistotu, že je může získat celkem rychle. Zvláště, pokud je jeho žádost i velmi rychle zainvestována jednotlivými lidmi. Ne vše ale může být tak rychlé, jak se očekává. Pokud o investice do půjčky od lidí není zájem, může na takzvaném tržišti být i několik dní. A to je období, po které žadatelé o peníze čekají na to, až požadované sumy docílí a ta jim bude následně poskytnuta. Prvotní vyřízení a prověření je tedy doslova bleskové, ale samotné poskytnutí peněz může být spojeno s prodlevou i několika dalších dní.

Vyřízení žádosti proběhne online

Jelikož jsou P2P půjčky celkem moderní cestou, jak získat peníze, můžete počítat i s tím, že velmi moderní je postup samotného prvotního vyhodnocení žádosti. Vše probíhá online, z pohodlí domova žadatele. Ten je ověřený tak, že musí:

  • uvést požadované informace do formulářů,
  • nahrát doklady totožnosti,
  • zaslat výpisy z účtu či jiné dokumenty prokazující příjem.

Toto je velký klad dané možnosti. Jak proto, že je možné vše vyřídit celkem rychle, tak pochopitelně také proto, že si lze půjčit doslova kdykoliv a také doslova odkudkoliv.

Ne vždy je zafinancováno

Jak půjčky od lidí fungují, je již celkem jasné. Náš výčet pozitiv a negativ je třeba zakončit jedním rizikem. Není zde jistota toho, že se žádost stoprocentně zafinancuje. Pokud se tak nestane, vyjde vše vniveč a dochází jenom ke ztrátě času a prohloubení starostí. Důvodem toho, že se žádost nezainvestuje, je jak malý počet investorů kteří by měli dostatek financí, tak i celková nezajímavost půjčky hlavně pokud jde o zhodnocení.

Na druhou stranu se proti tomu jednotlivé platformy snaží bojovat. Zmíněný portál Zonky nejenom láká nové investory na odměny a výhody. Zapomínat nelze také na to, že půjčky nezainvestované od lidí doplní z vlastních zdrojů. Pro žadatele to znamená, že se na jeho půjčku sice nesložili kompletně jenom běžní lidé, ale na druhou stranu má jistotu, že peníze, o které si žádal, stoprocentně dostane.

Zdroj náhledového obrázku: jirkovapujcka.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.