Recyklace papíru doma

papír

Recyklace odpadu a nepotřebných, dále již nepoužitelných, věcí, je důležitým prvkem, na kterém by měla stát podoba budoucí ekonomiky. Maximální míra recyklace je zásadní pro skutečně ekologický vývoj naší společnosti. Platí to samozřejmě i pro papír. Třídění a recyklace nechtěných papírů, které by jinak nejspíš skončily v koši, je tedy důležitá. A právě proto není od věci vyzkoušet si jí i v domácích podmínkách. Třeba v rámci času stráveného společně s vašimi dětmi. Spojte kreativitu s ekologickou výchovou a vyzkoušejte si recyklaci papíru u vás doma.

Recyklaci zvládne každý

Výroba vašeho vlastního recyklovaného papíru přinese radost nejenom vám a vašim dětem, ale ocení to i příroda kolem vás. Postup je přitom úplně jednoduchý. Použité papíry z různých diářů, kalendářů, nebo třeba ze sešitů ze školy postupně poskládejte na jednu hromádku. Pozor na to, že zcela nevhodné jsou papíry fotografické, nebo ty voskované.

Papíry, které si takto připravíte, roztrhejte na velmi malé kousky a namočte je do teplé vodní lázně přes noc. Hmotu potom pomocí prstů nebo tyčového mixéru rozmělněte na kaši. Tu potom vyjměte ven a nechejte z ní okapat přebytečnou vodu. To hlavní je v tuto chvíli připraveno.

papír

Foto: Pixabay

Vlastní příprava nového papíru

Naneste připravenou hmotu do požadovaného tvaru na plastový podklad. Aby papír získal jemnější povrch, je možné jej přejet přes pečící papír klasickým válečkem na těsto. Takto připravený vál tenké hmoty lze potom pověsit pomocí kolíčků na prádlo do svislé polohy. Nechte vše uschnout a recyklovaný papír je na světě.

Kreativitě se ve výrobě papíru meze nekladou. Počítejte však s tím, že pokud použijete papír z novin, bude váš výsledný papír spíše šedivý. Zajímavého efektu však můžete docílit s pomocí koření nebo barevných nití, které lze do výroby papíru dobře zakomponovat.

Zdroje informací: https://www.samosebou.cz/2019/11/22/snadny-navod-jak-si-vyrobit-recyklovany-papir/

https://svetkreativity.cz/jak-doma-recyklovat-stary-papir-a-co-vse-z-nej-jde-vyrobit-budete-prekvapeni/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.