Rajčata vysaďte s mátou či šalvějí. Partnerství mezi rostlinami stojí za to dodržovat

Rajčata

Zkušení zahrádkáři vědí, že existují rostliny, které se vyplácí vysadit dohromady. Stejně tak ale existují kombinace, které bychom spolu rozhodně vysazovat neměli, protože by mohlo dojít ke vzájemné konkurenci živin, vody apod. Co se týká rajčat, existuje hned několik vhodných kombinací, které mohou přispět ke zlepšení stavu vašich rajčat. Doprovodné pěstování přináší spoustu výhod pro jednu či obě rostliny, které jsou vysazeny ve své blízkosti.

Rajčata mohou mít lepší chuť

Pokud k rajčatům vysadíte s vhodnými rostlinnými partnery, můžete tím docílit toho, že plody budou mít lepší chuť. Můžete se ale také zbavit škodlivého hmyzu nebo odvrátit různé choroby. Vhodné partnerství mezi rostlinami podporuje též zdraví a vitalitu. Pokud vás tyto důvody nepřesvědčily, existuje ještě jeden důvod: díky společné výsadbě můžete efektivněji využít prostor své zahrady.

Měsíček lékařský

Tato rostlina sice velice pěkně vypadá, patří ale také mezi užitkové rostliny, protože má spoustu skvělých využití pro zdraví člověka. Kromě toho, že ji můžete využít jako formu lidového lékařství, přináší také další výhody: vůně měsíčku odpuzuje určitý druh hmyzu, který by mohl být pro rajčata škodlivý. Tím rostlinám rajčat prospívají.

Mrkev

Mrkev se sadí dříve, než rajčata. Měli byste pro ni naplánovat místo v okolí oblasti, kterou jste přidělili rajčatům. V polovině či na konci léta proveďte druhou výsadbu mrkve v blízkosti rajčata, abyste zajistili zásobu chutné kořenové zeleniny.

Mrkev

Mrkev: Foto Pixabay

Bylinky

Bylinky se s rajčaty pěstují zejména z toho důvodu, že napomáhají efektivnímu využití půdy. Mohou ale také zlepšit chuť rajčat a svým aroma odlákají celou řadu nepříjemných druhů hmyzu. Bylinky nepotřebují velké množství živiny a neberou rajčatům ani vodu. Spíše ji mohou pomoci zachovávat v půdě, protože vytváří přirozený stín. Samotné rostliny rajčata ale zastíněny nejsou, a bylinky neberou rajčatům ani vzduch. Ideálními bylinkami pro pěstování s rajčaty jsou máta, šalvěj, petrželka, citronová tráva, pažitka či bazalka.

Bazalka

Bazalka: Foto Pixabay

Salát

Kombinace listového salátu (využít je možné jakýkoli druh, jen ne špenát, protože ten je náročný na živiny) a rajčat je oboustranně výhodná. Salát preferuje při svém růstu chlad, který mu může poskytnout stín z rajčat. Na druhou stranu rajčata těží ze salátu tak, že tento zabraňuje nadměrnému odpařování vody z půdy. Salát rajčata nezastiňuje, nesoupeří s nimi o živiny a navíc je chrání před vznikem chorob.

Zdroje info:

https://prima-receptar.cz/rostliny-ktere-muzete-vysadit-spolu-s-rajcaty-lepsi-sklizen-a-zemina-zarucena/

https://insteading.com/blog/companion-plants-for-tomatoes/

Rajčata: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.