Dřevěný nábytek a luxus: Jak si jej udržet

Luxus

Nábytek ze dřeva má v dnešní době místo v každé domácnosti, ale na opravdový luxus má jen málokdo. Dřevo je oblíbené především pro svou životnost, kvalitu, ale mnozí si jej nepořídí kvůli značným pořizovacím nákladům. Domácnost dostane potřebnou úroveň důstojnosti a útulnosti a hosté ho jistě ocení, ale musíte se o něj dobře pečovat, aby vynikla jeho velkolepost a byl chráněn jeho povrch.

Nelakovaný nábytek je velmi náchylný

V případě, že máte nábytek ze dřeva, jehož povrch není ošetřen lakem, musíte brát zřetel na to, že je velmi náchylný a může se snadno poškodit. Nejčastějším pravidlem je, že nesmí přijít do styku s vodou nebo jinými tekutinami, ani při běžných činnostech jako je úklid. Pokud se tak stane, vezměte hadřík, ideálně z mikrovlákna a tekutinu co nejdříve setřete. Kromě toho je životně důležité, aby se na takový nábytek nedávalo nic horkého a těžkého či ostrého.

K čištění a ošetření povrchu masivního dřevěného nábytku se doporučuje používat čisticí prostředky, které jsou k tomuto účelu určeny, protože obsahují olej nebo vosk. Jejich výhodou je, že z nábytku zlikvidují prach, ale rovněž na něm vytvoří ochrannou vrstvu. Díky tomu dřevu pomůžete, aby se mohlo bránit vůči tekutinám, nečistotám a podobným věcem…

Luxus 2
Foto: Pixabay

Jak je na tom lakované dřevo?

Údržba dřevěného nábytku ošetřeného lakem je méně náročná, protože lak vytváří pevnou a zároveň hladkou vrstvu, ze které se účinně odstraňuje nečistota a prach nebo tekutiny. Obvykle se vyznačuje i mnohem delší životností. Navzdory tomu, že se jedná o lakovaný nábytek, stále platí, že použití tekutin je nežádoucí. K čištění budete moci použít pouze navlhčený hadřík, ale opravdu nesmí být mokrý, a povrch je třeba hned po otření vlhkým hadříkem usušit.

K likvidaci prachových částic nebo jemných nečistot často stačí použít jen vlhkou tkaninu, ale k likvidaci odolnějších či větších nečistot musíte využít i jiného pomocníka. Tím pomocníkem je mýdlo nebo saponát, který ovšem musíte zředit.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay