Průběh stavby zahradního jezírka v 5 krocích

Zahradní jezírko náhled

Zahrada bez vodní plochy je nijaká a relaxační zóna by měla pojmout stylové zahradní jezírko. Jestliže se rozhodujete i vy, že byste se do jeho stavby pustili, měli byste znát předem hned několik velmi důležitých aspektů, které se jeho stavby jakkoli dotýkají. Podívejme se tedy na některé základní činnosti, bez kterých se při realizaci nového stylového zahradního jezírka neobejedete. Pokusíme se je shrnout do 5 hlavní bodů. I díky tomu si pohodlně uděláte obrázek o tom, jakým způsobem je vhodné postupovat. Doporučíme i zahradní jezírka Brno, u nichž si můžete nechat váš záměr realizovat.

zahradni-jezirka

Zdroj obrázku: zahradnijezirka.net

Přesné umístění jezírka

Prvním důležitým krokem by mělo být promyšlení lokalizace jezírka. Jeho místo je totiž opravdu důležité. V každém případě se vyvarujte prostoru pod vzrostlými stromy, z nichž padá velké množství listů. Právě listy by totiž mohly narušit přirozenou biologickou harmonii prostředí, což by bylo značně nepříjemné. Kořeny takovýchto stromů navíc dokážou dokonale poškodit fólii a kompaktnost celého jezírka. Vyvarujte se i přímého slunečního svitu. Na jezírko by mělo sluníčko svítit maximálně cca 6 hodin denně. Vyzkoušíte to jednoduše. Vezměte si kolečka s pískem a vyznačte jeho tvar na zahradě v místě, kde by mělo jezírko být. Pak jen pozorujte dobu trvání slunečního svitu v tomto místě. Jestliže chcete, aby rostliny v jezírku přímo zimovaly, musíte si stanovit jeho hloubku na minimum 80 cm.

Výkop zeminy

Vykopání zahradního jezírka určitě nepodceňte. Když už si stanovíte tvar, měli byste volit i přiměřenou hloubku. U mělkých jezírek se v létě voda hodně přehřívá a v zimě dochází jednoduše a rychle k jejich absolutnímu zamrznutí. Vykopávejte jezírko tím stylem, aby vznikala jednotlivá patra. První by mělo jít do hloubky 10 cm. Počítat v něm můžete s rostlinami vyžadujícími mokřiny. Jedná se o pomněnky anebo čechravy a jiné. Druhé patro o hloubce od 20 do 40 cm je ideální pro orobince a podobné rostliny. V největší hloubce okolo 60 cm porostou nejlépe lekníny. Po vykopání opatřete místo ochrannou fólií.

zahradni-jezirka-brno

Zdroj obrázku: zahradnijezirka.net

Pokládání fólie

Dalším krokem je položení fólie. Při jejím výběru je třeba dbát na několik důležitých aspektů. Fólie musí být určitě mrazuvzdorná a nesmí obsahovat látky, jež by mohly škodit okolí. Zapomenout nelze ani na rezistenci vůči UV záření. Co se týká tloušťky, ideální je nakupovat fólii o minimální síle 0,5 mm. Z materiálů lze vybírat EPDM, PE či PVC.

Založení dna

V nejhlubší ploše budoucího jezírka by se měl nacházet písek, který je tam třeba nasypat. Sílá pískové vrstvy by měla být zhruba 1 cm. Pozor si dejte na ostré předměty, které by mohly poškodit fólii. Šikmé břehy by měly obsahovat oblázky. Zapomenout nesmíte na kvalitní čerpadlo.

Rostliny nesmí chybět

Jakékoli rostliny umístěte do specializovaných košů, které dokážou zabránit jejich nekontrolovatelnému množení. K sázení je třeba se rozhoupat na jaře. Dodržet i všechny zmiňované hloubky pro správný růst jednotlivých rostlin.

jezirka-Brno

Zdroj obrázku: zahradnijezirka.net

Pokud budete chtít nejen poradit, ale třeba i realizovat vaše nové zahradní jezírko, vyplatí se jezírka Brno Small Lake. Tato společnost nabízí všechny komponenty nutné pro výstavbu nového zahradního jezírka.

Zdroj náhledového obrázku: zahradnijezirka.net

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.