Kardamon

Jak používat kardamon koření

V dobách minulých patřilo jakékoli koření mezi velmi drahé záležitosti a lidé se jej vážili mnohem více. Dokonce se kvůli jeho získávání pořádaly výpravy do nejrůznějších zámořských lokalit. Jedním z typických a vcelku aromatických exotických koření je i kardamom. Pokud nevíte, co je kardamon a jak kardamom koření vyžívat, jste na správné adrese. Věnovat se mu totiž budeme mnohem podrobněji.

Původ kardamonu

Kardamon pochází původně z Indie a do ostatních koutů světa se dostal až v období starověkého Řecka a Říma, tedy v antice. Staří obyvatelé těchto oblastí si nedokázali své pokrmy bez tohoto koření představit. Používal se zejména na dochucení masa a rýže. V současné době se jedná o jedno z nejdražších koření světa, které u nás najdeme. Co se týká jeho původu, pak se jedná stálezelenou rostlinu pěstující se hlavně na Cejlonu. Původně pochází z oblasti Kardamomských hor.

Zcela specifické aroma

Kardamon je typický zcela unikátními silicemi, které způsobují velmi příjemnou aromatickou vůni mající nádech citrónu. Jeho chuť je silně kořenitá až nasládlá. Používá se fakticky pouze plod, který je zároveň semenem. Mimo gastronomické využití jej najdeme ještě v lékařství a při výrobě nejrůznějších likérů či parfémů.

Multifunkční kuchyňské využití

Tradičně si najde své místo v pokrmech, které se vyznačují využití kari koření. Dát jej lze do nápojů a také do nejrůznějších salátů. Výborný je i pro veškerá slaná a sladká jídla. Bohatě postačí i malá špetka tohoto koření a dosáhnete zcela specifické chuti, kterou nemá žádné jiné koření světa. Například v Egyptě je zvykem dávat malinko i do kávy, která díky němu získá zcela specifickou inovativní chuť. U nás se spíše používá jako koření, které dokáže pomoct ke zvýraznění chuti masa. Takové kuře na kari s přídavkem kardamonu rozhodně stojí za vyzkoušení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *