Provensálské koření je jedinečnou přísadou. Jak si jej připravit doma?

koření

Provensálské koření je doma v řadě kuchyní v různých zemích světa. I v té vaší si lze namíchat snad vůbec nejproslulejší koření tak, aby bylo skvělé na letní grilování a přípravu nejrůznějších pochutin. Ve směsi by rozhodně neměla chybět ostrá vůně a bylinky z francouzské Provance musí být samozřejmě zastoupeny nejhojněji. Nemusíte se ale vydávat až na konec světa jen proto, abyste tyto bylinky mohli získat. Pokud si domácí provensálské koření budete chtít vyrobit z pohodlí domova, nebude to na škodu. Je to skvělé koření na dochucení grilovaného masa, ryb i těstovin.

Hodí se na pomazánky i do omelet

Provensálské koření je složeno z několika bylinek najednou. Všechny jsou nejen voňavé, ale navíc i léčivé. Existuje několik tipů, jak provensálské koření dobře namíchat. S jednotlivými druhy koření lze různě experimentovat. Bylinky je přitom možné rozemlít v mixéru, nebo je přímo nadrtit pomocí hmoždíře. Nakonec je nutné ho umět ještě dobře uskladnit. Pomůže vám k tomu tmavá místnost a dobře uzavíratelné sklenice.

koření

Foto: Pixabay

Výrazná chuť po majoránce a tymiánu

Pokud chcete mít koření ovoněné tymiánem, neváhejte přidat do směsi rovnou 3 lžíce. V tomto receptu nebudou chybět ani dvě lžíce bazalky a rozmarýnu. Po jedné lžíci přidejte i majoránku, saturejku, a nakonec vrchovatou lžíci jemně provoněného oregána. Vše důkladně promíchejte, a nakonec ještě pomocí drtiče v hmoždíři zapracujte.

Převaha levandule a příměs estragonu

Zde bude směs složená navíc i z levandulových květů, které jsou pro Provence typické. Postačí vám nasušit zhruba jednu lžičku. Stejné množství fenyklových semen a šalvějových listů rozdrťte spolu v mixéru. Kdo má, může na zlepšení chutě přidat i hladkolistou zelenou nať. Třešničkou na dort bude tymián, oregano, majoránka a rozmarýn ve stejném poměru jako v předchozím případě.

Fenykl nesmí chybět

Možnost, jak chuť této provensálské směsi ještě trochu probudit, je přidat lžičku fenyklových semen. Ve stejném poměru je třeba přidat i bazalku. Dále pak dvě lžíce oregána a tři lžíce saturejky, rozmarýnu, a nakonec i palčivě výrazného tymiánu smíchejte společně dohromady. Vše je zapotřebí jemně nadrtit a uchovat v suchu a nejlépe i v bytelné sklenici.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/domaci-provensalske-koreni-pouziti

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.