Jak vypěstovat mátu i bez zahrady? Pravidla pro pěstování byliny v interiéru

máta

Máta patří takřka mezi nezničitelnou bylinku. Její pěstování má však jistá pravidla. Výhodou je, že si tuto aromatickou bylinu zde vypěstovat i doma na okenním parapetu. Které odrůdy jsou vhodné?

Máta nabízí pestré využití, rozhodně ji nevyužijete jen na přípravu lahodného čaje. Vzhledem k tomu, že roste rychle a je odolná, vyplatí se pěstování i doma. Je třeba vědět, jakou péči potřebuje a které odrůdy jsou vhodné pro pěstování v interiéru.

Výsadba a péče

S výsadbou je možné začít už od jara. Při pěstování v nádobě potřebuje rostlina humózní a vlhký substrát. Bylina nevyžaduje mnoho pozornosti. Stačí ji průběžně omezit v růstu či zmladit příliš přerostlé trsy. Máta pěstovaná v květináči potřebuje přihnojit. Ideální je hnojivo na byliny.

Sběr máty

Nejvíce aromatické jsou čerstvé listy. Ty se sbírají jednotlivě, dle potřeby, a to od jara do pozdního podzimu. Odstřihávat ovšem můžete i cca 20 cm dlouhé mladé výhonky. Bylina rychle vytvoří další a pěkně se zahustí. Jednotlivé listy či olistěné stonky je třeba po sběru co nejdříve zpracovat, můžete je například usušit.

Využití a zpracování

Z čerstvých natrhaných listů si můžete připravit čaj, jakožto listy použít pro dekoraci moučníků, salátů. Listy máty je možné také usušit a uchovat na zimu, ale také konzervovat mrazením. Jak? Listy umyjete, nasekáte nadrobno, vložíte do kelímků a rychle dáte do mrazáku. Pokud se rozhodnete pro sušení, tak je třeba sušit v teplé a dostatečně vzdušné místnosti. Usušenou mátu je třeba skladovat v tmavé a vzduchotěsné nádobě.

bylina

Foto: Pixabay

Odrůdy vhodné pro pěstování v interiéru

Banana je nízce rostoucí odrůdou, která má světle zelené listy a vůní připomíná banány. Je vhodná na dekorování sladkých pokrmů. Chocolate je odrůdou, která se příliš nerozrůstá, je tak vhodná pro pěstování v nádobě. Vyznačuje se tmavšími listy a vůní s jemnými tóny hořké čokolády. Lime je neinvazivní odrůda s výraznější limetkovou chutí. Je tak vhodná do ovocných salátů. White Grape je druh máty nižšího vzrůstu a bez obsahu mentolu. Vůní připomíná hroznové bílé víno.

Zdroj: homebydleni.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay