Houby na zahradě: co to znamená a jaké druhy rostou nejčastěji

houby

Houby, které vykukují na zahradě mnohdy i přímo ze záhonu, nejsou až tak neobvyklé. Kolem pařezů bývá občas vidět i pořádný trs hub. Pod stromy či v trávníku rostou zcela výjimečně houby jedlé, ve většině případů, nebývají k užitku. Co ale fakt, že na zahradě houby vyrostly, znamená?

Houby na zahradě

Houby ze zahrady se do polévky ani na smaženici hodit vůbec nebudou. Pokud je jich příliš, ani jejich vzhled nikoho příliš neosloví. Většina z nich může být i jedovatá. Zbavte se jich nejlépe mletým vápencem nebo vápnem. Půdu bude třeba nechat poté řádně vysušit. Podstatné ale je, že jejich růst způsobuje často příliš kyselá půda

Bedla zahradní

Od července zhruba do listopadu můžete vidět tuto houbu nejčastěji. Jedná se o bedlu zahradní. Po jejím požití by vám nebylo nejlépe, vyvolává zvracení i nevolnost.

Žampion zápašný

Jde o houbu mírně jedovatou, s ostatními žampiony si ji můžete splést snadno. Je proto dobré se těchto hub na zahradě raději zbavit. Roste nejhojněji během léta, odporně páchne po karbolu. Poznáte ji nejlépe pohmatem, pokud po rýpnutí nehtem plodnice zežloutne, jedná se s největší pravděpodobností o tuto jedovatou houbu. Postačí pár dní vlhká půda a malér je na světě.

Kropenatec otavní

Tuto halucinogenní houbu můžete spatřit nejčastěji na loukách po dlouhých vydatných deštích. Od dubna do října se vyskytuje nejčastěji v zamokřených travinách. Pro nás je houba jedovatá, navíc má po požití i halucinogenní účinky. Netřeba jí pěstovat na zahradách.

Kropenatec

Foto: I, Strobilomyces, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Třepinatka svazčitá

Jedná se o velmi hořkou houbu, která v pokrmech příliš neobstojí. Spatřit růst jí můžete na mrtvém dřevě, v lese, nebo na zahradě. Po požití způsobuje střevní i zažívací potíže, vyhněte se jí hned, jakmile ji jen spatříte. Může být jedovatá nejen pro vás, ale i vaše domácí mazlíčky. Ty je třeba před těmito houbami ochránit.

Špička travní

Po dlouze neposekané trávě není divu, že se na zahradě usídlily právě tyto nevšední houby. Houby, které dorůstají úctyhodné výšky, mohou být pro tentokrát i opravdu jedlé. Nepřekonatelná vůně hub naláká mnohdy zvědavé houbaře až na místo. Skvěle chutnají připravené na másle, doma si z nich můžete udělat i výborný obalovaný řízek. Chutnat budou opravdu skvěle. V tomto případě vám mohou houby na zahradě udělat i radost.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/rostou-vam-na-zahrade-tyto-4-druhy-hub-signalizuji-ze-s-vasi-zahradou-neni-neco-v-poradku

https://www.ireceptar.cz/zahrada/houby-na-zahrade-30000818.html

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.