Praha

Pronájem bytů v Praze – jaké jsou trendy a oblíbené lokality?

Najít si krásný pronájem bytu v Praze není úplně jednoduché. Platí to obzvlášť tehdy, když se pustíte do hledání v lukrativní a dražší lokalitě. Trendy se během času mění a co bylo populární před lety, už dnes dávno nemusí být tolik populární. A jak je na tom současný trh s byty k pronájmu?

Pronájem bytů se těší velkému zájmu

Další regulace hypoték, příliš drahé bydlení k samotné koupi a stále více lidí, kteří se nechtějí příliš vázat. Není se čemu divit, že trh s pronájmem bytů jenom kvete. Korunu tomu nasazují příležitosti krátkodobého pronájmu, které svým majitelům slibují klidně až dvojnásobné zisky v porovnání s běžným dlouhodobým pronajímáním. To všechno táhne ceny nahoru a nevypadá to, že by mělo v dohledné době dojít ke změně.

Dvoupokojové byty

Největší zájem je o dvoupokojové byty. Inzeráty, které jsou téměř hned pryč, nabízí bydlení v bytech o dispozici 1+1 nebo 2+kk. Jde o oblíbené bydlení pro páry, které je akorát tak velké a zároveň nebývá příliš drahé. Samozřejmě je zájem také o garsonky. V malých bytech však majitelé většinou požadují bydlení pouze jednoho člověka, takže nejvíce poptávané stále zůstávají dvoupokojové byty.

Bydlení pro studenty

Další oblíbenou možností jsou větší byty, kam se nastěhuje několik studentů, kteří dohromady platí nájem. Zde je potřeba důkladně se dohodnout s majitelem, kolik bude v bytě bydlet lidí. Velké byty s více neprůchozími pokoji tak mizí také poměrně rychle a ne vždy se do nich nastěhují rodiny s dětmi. Hodně záleží na konkrétním majiteli, koho si ho svého bytu vybere.

Krátkodobé ubytování

Praha hodně nahrává poskytování krátkodobého ubytování. Rozhodně jde o poměrně masivní trend v pronájmu bytů, který je potřeba zmínit. Velkou výhodou je vyšší cena, což láká majitele nemovitostí. Ovšem podobné nabídky ubytování většinou využívají turisté a cizinci, což nemusí být příliš příjemné sousedům. Chystají se proto regulace a opatření pro pomoc s touto poměrně složitou situací. Právní úprava je v tomto případě zatím nedostatečné a případné stížnosti sousedů není většinou možné adekvátně podpořit. I přesto slouží velké množství bytů jako dobrá investice pro jejich majitele.

Oblíbené lokality

Poznávacím znamením oblíbených lokalit je pěkné prostředí, bezpečnost a dobrá občanská vybavenost. Výši nájmu může zvyšovat také příjemné okolí s dostatkem zeleně a parků pro spokojený život. V rámci Prahy se těší velkému zájmu lokality, jako jsou Vinohrady, Staré Město, Žižkov, Holešovice, Troja, Břevnov a podobně. Stále více lidí také objevuje krásu příměstského života a nebojí se vydat se i do vzdálenějších okrajů, kde je hlavní výhodou zatím nižší cena za pronájem.

Velká poptávka je po nově postavených bytech ve větších developerských projektech. Tento trend je oblíbený hlavně díky faktu, že jde o bydlení v nových prostorech a často v zajímavých lokalitách. Ovšem u oblíbených lokalit se poměrně vysoko pohybují i ceny za pronájem starších bytů.

Nižší cena vyvažuje delší dojíždění

Protože oblíbené lokality v centru města jsou také dražší, vyvažují to někteří volbou vzdálenějších lokalit. Tímto způsobem ušetří na nájemném, ale zase stráví více času na cestách do práce či do školy. Do popředí se také dostává touha bydlet v příjemných lokalitách, které jsou klidné a odklopené zelení. Hlavně v dnešní době, kdy je možná občasná práce z domova, je touha po krásné lokalitě, kde se člověk cítí dobře, opravdu klíčová. Už to není o panelových sídlištích, ale nové projekty musí působit moderním dojmem a zároveň dodávat jakýsi klid a příjemný pocit, což se často děje pomocí zahrádek a kultivovaného okolí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *