Proč využívat koncept chytré domácnosti i na chatě

02_chata

Do oblasti bydlení pronikají moderní technologie poměrně masivně a koncept chytré domácnosti se stává spíše standardem než výjimkou. Pravdou ale je, že tento přístup máme spojený spíše s byty nebo domy, ve kterých bydlíme. Chaty a chalupy, které využíváme pro rekreaci, si zatím moderními technologiemi vybavujeme spíše výjimečně. Je to ale trochu chyba, neboť i zde má smart přístup hodně co nabídnout.

Bydlení vs. rekreace

Hlavním úkolem chytré domácnosti je usnadňovat nám každodenní život. Přijdeme z práce, posadíme se na sedačku a všechno máme na dosah ukazováčku na displeji tabletu nebo telefonu. V svém bytě trávíme hodně času každý den, a proto se do chytré domácnosti vyplatí investovat vyplatí. Na chatu ale jezdíme jen občas, proč utrácet peníze za supermoderní výbavu objektu, ve kterém většinu času nejsme? Odpověď zní: právě proto!

01_chata

Foto: Pixabay

Příklady využití chytrých technologií na chatě

Jedním z největších problémů, které majitelé chat řeší vždy s koncem letní sezóny a příchodem podzimu či zimy, je zabezpečení objektu. Dlouho opuštěné chaty jsou častým terčem zlodějů a pokud člověk nějakou dobu nebyl, vždy na ní jezdí s pocitem jisté obavy. Díky chytrým technologiím si stav své chaty můžete kdykoliv zkontrolovat, případně vás systém upozorní přímo ve chvíli, kdy se v ní bude dít něco špatného. Vy tak můžete např. zalarmovat policii v místě, kde se chata nachází.

Pravidelné rozsvěcení světel na dálku může zloděje odradit, neboť získá pocit, že chata není prázdná. I tak lze snížit riziko vloupání.

Pokud na chatu jezdíte i v zimě, dobře víte, že chvíli trvá, než vymrzlou chatu vytopíte. „Chytrá chata“ to udělá za vás, resp. vy si zapnete topení ještě před odjezdem z domova, a dorazíte do krásně vytopeného objektu. To samé platí pro bojler, je určitě příjemnější mít hned po příjezdu k dispozici teplou vodu.

Podobné je to se zavlažovacím systémem, naprogramujte si jej tak, aby vám zahradu v době vaší nepřítomnosti zaléval sám, anebo jej spouštějte přímo přes počítač nebo mobilní zařízení.

Možnosti jsou široké, tak proč chytré systémy nenainstalovat i na chatě?

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.