Proč servírovat jídlo na nahřátém nádobí

01_talire

V každé lepší restaurace je servírování všech jídel na předehřátém nádobí naprostou samozřejmostí. A nejedná se jen o talíře, platí to i pro šálky na kávu apod. Není ale důvod, proč si podobnou vyšší kulturu stolování dopřávat jen v restauracích „vyšší cenové“? Stejně tak lze kvalitně stolovat i doma. V dnešní době už je možné na trhu běžně sehnat i speciální prostředky k nahřívání nádobí, ať již volně stojící, anebo integrovatelné do kuchyňské linky.

Proč jíst z nahřátého nádobí?

Hlavním důvodem k servírování jídla na teplých talířích je fakt, že jídlo pomaleji chladne. Etiketa stolování totiž počítá s tím, že společnost u jídla konverzuje a jídlo se tak konzumuje pomalu. Také káva se samozřejmě nepije „na ex“. Žádný skutečně dobrý kuchař by si proto nedovolil servírovat na studeném nádobí, to v jeho pohledu patří maximálně do závodních jídelen.

Pokud se doma rozhodnete pro servírování „na úrovni“, nemáte ale mnoho možností jak to udělat. Většina lidí k tomuto účelu vkládá nádobí do trouby, využít lze i napařování v hrnci. Mnohem elegantnější je ale pořídit si k tomuto účelu přímo určené prostředky.

02_talire

Foto: Pixabay

Nahřívače a šuplíky

Ohřívače talířů jsou na trhu dostupné v mnoha různých provedeních. Velké ohřívače pro desítky talířů jsou samozřejmě určené především pro restaurace, sehnat se dají ale i menší ohřívače, které si najdou místo v každé domácnosti. Podobu a formu mohou mít různou, vypadat může např. jako svého druhu odkapávač či uzavřené skříně. Elegantní a prostorově úsporné řešení nabízí potom nahřívací dečka.

Čím dál tím oblíbenější možností je instalace tzv. ohřevného nebo ohřívacího šuplíku. Ten je možné integrovat do linky již při jejím návrhu, prodává se ale i samostatně. Je samozřejmě nutné umístit jej do linky tak, aby byl zajištěn přístup k zásuvce. Ohřevný šuplík lze využít také pro rozmrazování jídla či udržování jídla teplého před servírováním.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.