Proč je třeba, aby byla v dětském pokoji v noci tma?

dětský pokoj

Při zařizování dětského pokoje se lidé často soustředí na to, aby byl pokoj barevný, veselý a světlý. To je jistě správně. Zapomenout ale nesmíme ani na to, že pro dítě je velmi důležitý kvalitní spánek. A toho lze jen těžko dosáhnout bez skutečně kvalitního zatemnění. Proč konkrétně je třeba důsledně dbát na zatemnění dětského pokoje?

Děti a pocit bezpečí

Děti žijí ve většině případů ze svých představ a událostí, které se dějí kolem nich. Dětská fantazie nezná hranice, a je vždy ovlivněna psychikou, aktuální náladou a harmonií, kterou doma prožívají. Současně však velice intenzivně vnímají i okolí, ve kterém se nachází. Každý předmět, který zpozorují, může v očích dětí vyvolat všelijaké představy. Děti si tak utváří svůj vlastní svět, ve kterém setrvávají.

Jejich dětský pokoj, ve kterém tráví poměrně hodně času, by měl být proto vybaven tak, aby se v něm cítily pohodově. Dobrá pohoda však vychází z kvalitního spánku, které ho je potřeba mít dostatek. Světlo a ostré barvy v pokoji tak mohou tuto příjemnou atmosféru velice snadno narušit. Hra stínů rozehraná světlem pronikajícím z ulice může u menších spustit strašidelné představy a výsledkem mohou být noční můry. Dbejme proto na skutečně správné a důsledné zatemnění dětského pokoje.

dětský pokoj

Foto: Pixabay

Vlastní zatemnění

Tmavé závěsy dokáží tmu vytvořit, vhodné jsou ale i žaluzie nebo rolety s dětským motivem. Ty budou dětem připomínat, že je čas jít spát. Dokážou samozřejmě utlumit i večerní světlo během dlouhých letních dní. Žaluzie nebo rolety s úpravou black out potom pomohou s vytvořením opravdu dostatečné tmy pro klidný a hluboký dětský spánek.

Současně však platí, že dítě usíná klidně, pokud ví, kde jsou jeho oblíbené hračky i přes to, že je nevidí. Proto mu dovolte, aby své předměty přemístilo dle svého. Tak se bude dítě cítit v pokoji dobře, a jeho spánek bude opravdu takový, jaký má být.

Zdroje informací: https://www.living.cz/svetlo-okrada-deti-o-sny-a-nosi-prisery-ochrante-je/

https://www.bydleni.cz/zprava/Stineni-do-detskeho-pokoje-Jak-ho-zatemnit-a-zaroven-zutulnit

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.