Praktické rady, jak udržet vodu v bazénu křišťálově čistou po celé léto

Vlastní bazén představuje velký komfort, kdy si v soukromí vaší zahrady můžete užívat ničím nerušené koupání. Aby se však jednalo o příjemný zážitek, je potřeba správně pečovat o kvalitu vody. Ta by měla být čirá, a především bez obsahu nežádoucích organismů, které mohou být potenciálně škodlivé. Když správně zvládnete základní principy péče o vodu v bazénu, může vám bez problémů vydržet krásně čistá po celou sezónu.

Udržujte správné pH

Hned prvním krokem, který vám pomůže s udržováním vody v optimální kvalitě je kontrola pH. Ideální rozpětí je mezi 6,8 až 7,6. Pokud bude pH výrazně kyselejší, může docházet ke korozi kovů a dalších součástí bazénu, což se negativně projeví na jeho životnosti. Naopak příliš vysoké pH zase snižuje účinnost dezinfekce a kvůli vzniku vodního kamene postupně ucpává a ničí filtrační systémy. Podle toho, v jakých hodnotách máte aktuálně pH, využijte přípravek pH minus nebo pH plus, aby se hodnoty vody dostaly na optimum.

Kvalitní filtrace

Problémem může být i nedostatečná filtrace. Její výkon může být negativně ovlivněn také starší náplní, kterou je nutné jednou za čas vyměnit. Oblíbenou variantou je například písková filtrace, která dokáže zachytit většinu nečistot a vytvořit ideální podmínky pro čistou vodu po celou sezónu. Bez další chemie se však většinou neobejdete.

Ošetření chlorem

Ošetření chlorem je mnohdy nezbytné pro udržení čistoty vody a eliminaci tvorby sinic nebo řas. Pokud voda zapáchá chlórem, je něco špatně, protože se vytváří vázaný chlór. Toho se můžete zbavit tím způsobem, že do vody přidáte porci aktivního chlóru. Vždy je dobré sledovat doporučení na konkrétním přípravku v souvislosti s množstvím vody v bazénu.

Foto: Pixabay

Výměna poloviny vody do další sezóny

Pokud se vám to všechno povede, můžete se celou sezónu těšit z kvalitní a krásně čiré vody. Před zimou je dobré zhruba polovinu vypustit a v následujícím roce doplnit polovinou nové vody. Někdy je možné ponechat i celou vodu do druhého roku, ale to spíše za předpokladu, že máte všechny postupy perfektně zvládnuté a nepozorujete žádné problémy ohledně kvality vody.

Zdroj: https://www.mountfield.cz/poradna/jak-pecovat-o-vodu-v-bazenu a https://www.kutil.cz/zahrada/jak-udrzet-vodu-v-bazenu-cistou-cele-leto/

Náhledové foto: Pixabay