Proč je důležité udržovat v bytě správnou vlhkost vzduchu

01_vlhkost

Pokud bychom udělali průzkum a zeptali se lidí, které parametry považují za důležité pro spokojené bydlení, dozvěděli bychom se leccos. Pravděpodobně by mezi nimi u většiny potenciálních respondentů nechyběla teplota, současně by ale jen málokdo z nich uvedl správnou vlhkost vzduchu. Ta má však přitom zásadní význam jak pro zdraví obyvatel bytu, tak pro jejich peněženku. Jakou vlhkost je tedy třeba doma udržovat? A čemu se v tomto ohledu doma vyhnout?

Proč je vlhkost vzduchu důležitá?

Jakkoliv se to alespoň po nějaký část nemusí zdát, správná vlhkost vzduchu je pro zdraví obyvatel daného bytu opravdu důležitá. Pokud je totiž vlhkost příliš nízká a vzduch suchý, budou trpět především dýchací cesty, jak ty horní, tak ty dolní. Výsledkem mohou být časté záněty nosohltanu, laryngitida a další podobná onemocnění. Citlivější lidé pocítí nízkou vlhkost vzduchu na své vysušené pleti, anebo je budou často pálit oči.

Pokud je vlhkost vzduchu naopak příliš vysoká, v bytě budou růst plísně, jejichž spory jsou častým původcem onemocnění jako je alergická rýma, průduškové astma, chronický zánět průdušek apod.

Udržování správné vlhkosti vzduchu v bytě má ovšem také ekonomický význam, zvláště v zimě. Nesprávně nastavená vlhkost totiž vede k tomu, že se pocitová teplota liší od skutečné a tato situace nás nutí interiér přetápět.

Pro určení vlhkosti možné použít vlhkoměr, který je k dostání za několik málo stokorun a následně je potřeba udržovat vlhkost v určitém rozmezí. V jakém?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ideální vlhkost a jako ji zajistit?

Podle naprosté většiny studií je ideální vlhkost v bytě v rozmezí od 40 % do 60 %. V létě se počítá s vlhkostí o něco nižší, v zimě naopak o něco vyšší, vždy však v uvedeném rozmezí.

Pokud u vás doma vlhkost tomuto rozmezí neodpovídá, je třeba s tím něco udělat. Pokud je třeba vzduch zvlhčit, nejlepším řešením je zvlhčovač vzduchu. Starší odpařovací nádoby na radiátory nejsou příliš vhodné, neboť většinou zvýší vlhkost až moc a byt jde z extrému do extrému.

Přílišná vlhkost zase vyžaduje pravidelné dodržování cyklu topení – intenzivní větrání – topení. Současně je třeba nesušit doma prádlo a používat digestoř.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.