01_malovani

Jak často doma malovat

Do malování se vrhá s nadšením jen málokdo. Především představa stěhování a následného úklidu dokáže leckoho odradit a vložit mu do úst rezignované rozhodnutí „jeden rok to ještě vydrží, vymalujeme příště“. Několikeré odkládání malování ale není příliš moudré, a zdaleka nejde jen o čistotu a estetické hledisko. Jak často by se tedy mělo doma malovat? A proč u malování platí více než jinde pořekadlo „co můžeš udělat dnes, neodkládej na příště“?

Nemalujeme jen  kvůli estetice

Nově vymalovaná, čistá stěna je samozřejmě na pohled pěkná. Malování má však více významů. Platí totiž, že čím starší je nátěr na zdi, tím více prachu a dalších nečistot se v něm udržuje. Ještě horší jsou potom bakterie, pro které platí to samé. Zapomenout nesmíme ani na plísně, jejichž vznik je na starších nátěrech pravděpodobnější. Spory plísní drážní oči i pokožku a pro alergiky či astmatiky jsou vyloženě nebezpečné. Malování má tedy i velký význam pro zdraví.

Další věc je, že nově vymalovaný interiér celý byt významně osvěží. Může se to zdát směšné, ale pro psychiku jeho obyvatel je to mnohdy velká vzpruha. Pokud navíc starou zašedlou výmalbu nahradíte novou a světlou, zjistíte, že v daném pokoji je možné svítit o něco slabší žárovkou. Malování má tedy trochu neočekávaně i svůj ekonomický rozměr.

02_malovani

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak často tedy malovat?

Dostáváme se tedy k odpovědi na hlavní otázku. Pokud je některý z členů domácnosti alergik, anebo obývají byt malé děti, je na místě malovat každé dva roky. Pokud nic z výše uvedeného neplatí, nic hrozného se nestane, pokud si interval o rok nebo dva protáhnete. Více než čtyři roky by ale byt bez malování být neměl.

Až budete tedy opět přemýšlet o tom, že malování o rok odložíte, zkuste podobné myšlenky zahodit. Důvodů proč se k němu „dokopat“ je více než dost.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *