01_bunda

Jak prát péřovou bundu

Péřová bunda je součástí mnoha šatníků. Stejně jako kterékoliv jiné oblečení je jí samozřejmě třeba občas vyprat. Na rozdíl od jiného oblečení bývá ale praní péřových bund komplikovanější. Řada lidí péřové bundy ve skutečnosti raději vůbec nepere, neboť mají strach z jejich poškození. Pravdou je, že k němu opravdu může dojít. Nestane se tak ale v případě, že budete dodržovat základní pravidla praní a především sušení. Jak tedy na to?

Kdy prát?

Péřová bunda by se neměla prát příliš často. Pokud je zašpiněný pouze její vnější povrch, postačí otření skvrn a nečistot vlhkým hadříkem. Skutečným praním by měla péřová bunda projít pouze v případě, že je propocená, anebo je opravdu celá špinavá.

02_bunda

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Postup při praní

Základní pravidlo pro praní péřových bund je jednoduché: buďte k ním šetrní. Pro praní používejte nižší teploty, ideálně 30°C. Důležité je vždy nastavovat program bez ždímání a odstřeďování. Fakt, že je nutné před praním vyprázdnit kapsy a pozapínat všechny zipy, je samozřejmý.

Při praní nepoužívejte aviváž a dbejte na kvalitu použitých pracích prášků, v ideálním případě používejte prostředky přímo určené pro praní péřových bund. Na konci programu pak vodu z bubnu vypusťte. Až to uděláte, dojde na ten nejdůležitější krok, kterým je sušení.

Sušení vyprané bundy

Po vyjmutí bundy z pračky jí jen lehce promačkejte v rukou. Vodu z bundy spíše vytlačujte, podobně jako když se snažíte zbavit vzduchových bublin pod nějakou fólií. Nezkoušejte bundu v rude ždímat v pravém smyslu, tj. oblečení přetáčet, můžete jí tím poškodit.

Bunda bude ale samozřejmě stále mokrá a musíte jí proto nechat uschnout na vzduchu. Protože ale i bude bunda stále hodně těžká a nasáklá vodou, nevěšte jí na ramínko. Voda by i uvnitř bundy klesala dolů a mohla by poničit péřovou výplň. Bundu proto rozložte na sušáku a průběžně jí otáčejte.

Vyvarujte se sušení prudkým zdrojem tepla, ať již se jedná o radiátor nebo třeba přímé slunce. Příliš vysoká teplota by mohla poničit strukturu peří. To samé platí i v případě, že se rozhodnete použít sušičku, nesušte při teplotách vyšších než 30°C. Nezapomeňte na použití míčků do sušičky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *